1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Są pieniądze na wschodnią obwodnicę Suwałk i nie tylko

Są pieniądze na wschodnią obwodnicę Suwałk i nie tylko

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-03-13
Są pieniądze na wschodnią obwodnicę Suwałk i nie tylko
Wschodnia obwodnica Suwałk – jest umowa na dofinansowanie. Zdjęcia: conadrogach.pl
Odcinek drogi wojewódzkiej nr 655, czyli tzw. Trasa Wschodnia w Suwałkach uzyska dofinansowanie ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Obecnie dla wschodniej obwodnicy Suwałk trwa wybór wykonawcy prac. Gotową trasą kierowcy pojadą pod koniec 2024 roku. Na dofinasowanie mogą liczyć również inne obwodnice na Podlasiu.

W tym artykule przeczytasz:

Trasa Wschodnia, w istocie mała obwodnica Suwałk, miała za zadanie poprawić słabo skomunikowaną wschodnią stronę miasta.

Wschodnia obwodnica Suwałk – są pieniądze, będzie umowa

Odcinek drogi wojewódzkiej nr 655 jako wschodnia obwodnica Suwałk będzie wsparty 20,2 mln zł dotacji z budżetu państwa. Planowana wartość zadania, którego inwestorem jest Miasto Suwałki, to 40,4 mln zł.

Ostatnio poznaliśmy oferty w przetargu na tę inwestycję. Propozycje wykonawców wahają się w przedziale od 38 do ponad 44 mln zł. Oferty są analizowane pod kątem spełnienia warunków postawionych w przetargu.

- Zapewnione finansowanie inwestycji pozwala rozpocząć procedurę rozstrzygnięcia przetargu – informuje Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk – Mam nadzieję, że niebawem podpiszemy umowę z wykonawcą. Mieszkańcy Suwałk będą mogli przejechać w pełni wschodnią obwodnicą Miasta już we wrześniu przyszłego roku – dodaje.

Budowa S19 na Podlasiu – odcinki w realizacji, opóźnienie na obwodnicy Białegostoku i Wasilkowa

Jaka będzie nowa obwodnica Suwałk w ciągu DW655?

Ostatni etap „Trasy Wschodniej” będzie miał około 760 metrów długości. W ramach zadania powstanie droga klasy G (główna), na odcinku od ulicy Wylotowej do ulicy Sejneńskiej. Inwestycja uzupełni układ komunikacyjny miasta i pozwoli na wyprowadzenie ruchu samochodów z centrum Suwałk. W miejscu przecięcia z torami powstanie podziemny tunel o długości około 44 metrów.

Kiedy budowa obwodnic Suchowoli, Sztabina, Białobrzegów, Augustowa i Zambrowa?

Kiedy budowa obwodnic Suchowoli, Sztabina, Białobrzegów, Augustowa i Zambrowa?

Kiedy koniec budowy wschodniej obwodnicy Suwałk?

Planowany termin oddania wschodniej obwodnicy Suwałk do użytkowania to IV kwartał 2024 roku. Dokładny termin będzie znany po podpisaniu umowy z wykonawcą prac.

Nowe obwodnice na Podlasiu z dofinansowaniem

Łączna kwota wsparcia ze środków RFRD dla zadań zgłoszonych w województwie podlaskim wyniesie prawie 164 mln zł. Oprócz obwodnicy Suwałk wsparcie z RFRD uzyskały jeszcze 3 zadania zgłoszone przez Zarząd Województwa Podlaskiego:

  • Budowa obwodnicy m. Sokoły w ciągu drogi wojewódzkiej nr 678 - kwota dofinansowania: 27 mln zł;

  • Budowa obwodnicy Ciechanowca w ciągu drogi wojewódzkiej nr 690 - kwota dofinansowania: 62 mln zł;

  • Budowa obwodnicy Kolna w ciągu drogi wojewódzkiej nr 647 - kwota dofinansowania: 54,4 mln zł.

Dla tych zadań zostały już podpisane umowy o dofinansowanie ze środków RFRD.

Inwestycje z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg

W ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg wsparcie uzyskują inwestycje polegające na budowie, przebudowie lub remoncie dróg samorządowych. Dotychczas w ramach RFRD w latach 2019-2022 r. na budowę, przebudowę lub remont 18 tys. km dróg samorządowych trafiło prawie 13 mld zł. Wsparcie z tego programu przekazywane jest na inwestycje na drogach powiatowych, gminnych i wojewódzkich, zadania zwiększające bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, budowę obwodnic w ciągach dróg samorządowych, zadania miejskie, a także na drogi o charakterze obronnym.

Rządowe wsparcie przyznano dla 51 zadań - obwodnic, w tym 45 zgłoszonych przez samorządy województw i 6 zgłoszonych przez prezydentów miast na prawach powiatu. Łączna wartość środków RFRD przeznaczonych na dofinansowanie realizacji tych inwestycji to prawie 2,4 mld zł.

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 647 Utrudnienia na drodze 655 Jak dojadę - Ciechanowiec Jak dojadę - Kolno