1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Wyrośnie nowa droga ekspresowa w Polsce. Jej budowa ruszy już w przyszłym roku!

Wyrośnie nowa droga ekspresowa w Polsce. Jej budowa ruszy już w przyszłym roku!

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-07-08
Wyrośnie nowa droga ekspresowa w Polsce. Jej budowa ruszy już w przyszłym roku!
Za kilka lat wyrośnie nowa droga ekspresowa S10 ze Szczecina do centrum kraju. Zdjęcie poglądowe: GDDKIA
Ponad 113 kilometrów drogi ekspresowej S10 odcinek po odcinku wchodzi w fazę realizacji. Ostatnio, drogowcy podpisali dwie umowy z wykonawcami fragmentów Stargard – Suchań i Recz – Cybowo. Oznacza to, że już w przyszłym roku, po okresie projektowania mogą ruszyć pierwsze prace budowlane.

W najbliższych latach województwo zachodniopomorskie zamieni się w wielki plac budowy trasy S10. W realizacji jest już sześć z ośmiu odcinków na jakie podzielono ponad 113 km trasę ze Szczecina w woj. zachodniopomorskim do Piły w Wielkopolsce.

- Mamy już sześć z ośmiu umów na realizację ponad drogi ekspresowej S10 Szczecin – Piła. W efekcie wartość podpisanych już umów przekroczyła 3,6 mld zł, a ich łączna długość to blisko 95 km – chwalą się drogowcy.

Drogowcy podpisali umowy na budowę 95 km trasy S10 Szczecin – Piła

W ubiegłym tygodniu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych zawarła umowy na odcinki:

  • S10 Stargard – Suchań (13,8 km): w ciągu odcinka zaplanowano realizację węzła drogowego Krąpiel i pary MOP Tychowo. Powstanie osiem wiaduktów, sześć przejść dolnych dla zwierząt i jedno górne.

  • S10 Recz – Cybowo (15,68 km): przewidziano budowę 14 obiektów mostowych. Powstanie również 47 przepustów dla płazów i małych zwierząt.

Odcinki drogi ekspresowej S10 Szczecin - Piła w realizacji:

1. Stargard - Suchań

2. Suchań - Recz

3. Recz - Cybowo

4. Cybowo - Łowicz Wałecki

5. Piecnik - Wałcz

6. Wałcz - Piła

Mapa drogi ekspresowej S10 w podziale na odcinki

Mapa przebiegu drogi ekspresowej S10 Szczecin - Piła, odcinki w realizacji

Mapa: GDDKIA

Podsumowując, w realizacji projektuj i buduj jest sześć z ośmiu odcinków na jakie podzielono realizację trasy S10 Szczecin – Piła. Łączna długość odcinków przekazanych wykonawcom sięga już 95 kilometrów. Na umowy czekają już tylko dwa ostatnie odcinki: Szczecin Kijewo – Zdunowo i Łowicz Wałecki – Piecnik. W obu przypadkach czas przetargu wydłużył się, bo wykonawcy zaskarżyli do sądu wyroki Krajowej Izby Odwoławczej.

S10 Szczecin – Piła będzie dwujezdniową drogą ekspresową z dwoma pasami ruchu w każdą stronę. Budowę drogi podzielono na osiem odcinków realizacyjnych. Wybudowany zostanie fragment łączący węzeł Szczecin Kijewo (autostrada A6) z gotowymi już odcinkami od Zdunowa (granica Szczecina) do końca obwodnicy Stargardu oraz siedem odcinków od Stargardu do Piły (z wyłączeniem funkcjonującej już od 2020 roku obwodnicy Wałcza).

Na trasie przewidziano budowę trzynastu węzłów drogowych oraz między innymi 56 wiaduktów, ośmiu estakad i 20 przejść górnych dla zwierząt. Powstaną też trzy pary Miejsc Obsługi Podróżnych i Obwód Utrzymania Drogi.

Uwzględniając czas na przygotowanie projektów budowlanych i uzyskanie decyzji zezwalającej na realizację inwestycji tzw. ZRID jest szansa, ze pierwsze roboty budowlane ruszą pod koniec 2025 roku. Przy sprawnym przebiegu całego procesu administracyjno-budowlanego kierowcy z nowej trasy skorzystają w 2028 r.

W tym roku start budowy S10 Toruń – Bydgoszcz

Drogowcy podkreślają, że nowa ekspresowa S10-ka znacząco skróci czas podróży. Obecnie przejazd od autostrady A6 w Szczecinie do skrzyżowania DK10 i DK11 na północ od Piły zajmuje przy średnim ruchu drogowym około dwie godziny, po wybudowaniu S10 czas przejazdu skróci się o 40 minut.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S10 Jak dojadę - Piła