1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Za 4 lata powstanie ekspresowa S19 – północna wylotówka z Białegostoku

Za 4 lata powstanie ekspresowa S19 – północna wylotówka z Białegostoku

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-02-19
Za 4 lata powstanie ekspresowa S19 – północna wylotówka z Białegostoku
Budowa S19 Sokółka - Kuźnica już trwa, za rok ruszą prace na odc. S19 Czarna Białostocka – Białystok Północ. Zdjęcia: GDDKIA
Nic już nie stoi na drodze do realizacji kolejnego odcinka drogi ekspresowej S19 na północ od Białegostoku. Drogowcy zawarli umowę z wykonawcą odcinka S19 Czarna Białostocka – Białystok Północ. W ramach zadania, na obwodnicy Wasilkowa dobudowana zostanie druga jezdnia.

- Podpisaliśmy umowę na projekt i budowę ponad 12-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 od Czarnej Białostockiej do węzła Białystok Północ (na DK8). „Eskę” zbuduje firma Unibep za 347,79 mln zł – informuje podlaski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Według harmonogramu po pracach projektowych, pod koniec tego roku, wykonawca ma złożyć wniosek o wydanie decyzji o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Wydanie decyzji ZRID szacowane jest na III kwartał 2025 i co pozwoli na rozpoczęcie prac budowlanych. Oddanie drogi do ruchu planowane jest na koniec 2027 roku.

W lutym start budowy nowego odcinka trasy Via Carpatia na Podlasiu

Mapa drogi ekspresowej S19 na północ od Białegostoku, odc. Czarna Białostocka - Białystok Północ w realizacji

Mapa drogi ekspresowej S19 na północ od Białegostoku, odc. Czarna Białostocka - Białystok Północ w realizacji

Mapa: GDDKIA

Dwujezdniowa droga ekspresowa S19 pomiędzy Czarna Białostocką a węzłem Białystok Północ poprowadzona będzie w przybliżeniu śladem istniejącej DK19, ale już jako zupełnie nowa trasa. Długość odcinka to 12,34 km. Droga będzie przystosowana do przenoszenia obciążeń do 11,5 t/oś. Na funkcjonującej obecnie obwodnicy Wasilkowa dobudowana zostanie druga jezdnia (po stronie południowej), a dotychczasowa zostanie przystosowana do parametrów drogi ekspresowej i dodatkowo będzie na niej wymieniona warstwa ścieralna. Konieczna będzie też przebudowa części węzła Białystok Północ na DK8.

Będzie to drugi odcinek drogi S19 na północ od Białegostoku, który wchodzi w fazę realizacji Prace budowlane trwają już na odcinku pomiędzy Sokółką a Kuźnicą.

 

Budowa drogi ekspresowej S19 Sokółka - Kuźnica

Budowa drogi ekspresowej S19 Sokółka - Kuźnica. Zdjęcia: GDDKIA

Są wykonawcy odcinków S19 na północ od Białegostoku

Oprócz odcinka Czarna Białostocka – Białystok Północ GDDKIA wyłoniła także wykonawców dwóch pozostałych odcinków S19 na północ od Białegostoku:

  • S19 Sokółka – Czarna Białostocka o długości 24,1 km - firma Stecol z ofertą 828,8 mln zł
  • S19 Białystok Północ – Dobrzyniewo o długości 9,47 km - firma Unibep z ofertą 320,88 mln zł

W obu przypadkach na umowy jeszcze poczekamy, bo do sądu wpłynęły odwołania od wyroków Krajowej Izby Odwoławczej potwierdzających wybór GDDKiA.

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S19 Jak dojadę - Białystok