Tarnobrzeg
Tarnobrzeg historycznie położony jest w Małopolsce – leżał na ziemi sandomierskiej. W wyniku rozbiorów związany z Galicją, w tym czasie administracyjnie przynależał do województwa lwowskiego. Przynależność tę zachowano w II Rzeczypospolitej. Podział ten utrzymuje się do dziś i Tarnobrzeg związany jest administracyjnie z województwem ze stolicą w Rzeszowie.
Tarnobrzeg leży w bezpośrednim sąsiedztwie Sandomierza, który jednak znajduje się na drugim brzegu Wisły, rozdzielającej w tym miejscu województwa podkarpackie i świętokrzyskie. Do lat 90. Tarnobrzeg był największym w Polsce ośrodkiem wydobycia i przetwórstwa siarki, jednak, kiedy wydobycie rud tego pierwiastka stało się nieopłacalne, zaczęto zamykać kopalnie (kopalnia Machów była największą odkrywkową kopalnią siarki w Europie).
Podczas wizyty w tarnobrzegu warto odwiedzić Zamek Dzikowski, Kościół i Klasztor Dominikanów z końca XVII wieku oraz uroczy rynek. Z kolei jezioro tarnobrzeskie to doskonałe miejsce wypoczynku i uprawiania sportów wodnych.
Wydaje się, że w Tarnobrzegu znaleziono receptę na długowieczność, gdyż – jak informuje raport Głównego Urzędu Statystycznego „Trwanie życia” z 2012 roku – miasto zajmuje 1. miejsce w kraju pod względem średniej długości życia kobiet (82,7) oraz 4. pod względem średniej długości życia mężczyzn (75,5).
Mapa samochodowa Tarnobrzega
Przez Tarnobrzeg (w dodatku bardzo daleko od centrum miasta) przebiega tylko jedna droga krajowa – nr 9. Przebieg DK9 przez południowe obrzeża Tarnobrzega został oznaczony dopiero od lutego 2014 r.. Wtedy to przebieg drogi krajowej nr 9 został skrócony do węzła autostradowego Rzeszów-Północ, przez co sama DK9 skróciła się o 103 km. Jednocześnie w tym samym rozporządzeniu przebieg drogi krajowej nr 19 został wydłużony do byłego przejścia granicznego ze Słowacją w Barwinku. Aktualnie droga ma 189 km długości i prowadzi z Radomia do Rzeszowa. Biegnie przez Ostrowiec Świętokrzyski, Opatów i Kolbuszową. Nie jest uciążliwa dla mieszkańców Tarnobrzega, gdyż biegnie daleko na południe od gęstej, miejskiej zabudowy, nieopodal Jeziora Tarnobrzeskiego i zakładów Siarkopol, w których lata temu wydobywano i przetwarzano siarkę.
Na mapie Tarnobrzega znajdziemy także cztery drogi wojewódzkie – wszystkie zaczynają swój bieg w granicach miasta. Pierwsza to DW723, startująca na północ na skrzyżowaniu Sienkiewicza i Sikorskiego w centrum Tarnobrzega. Droga ma 12 km długości, biegnie ulicami Sikorskiego i Warszawską, po czym dociera do Sandomierza, gdzie kończy swój bieg. DW758 zaczyna bieg na skrzyżowaniu Sikorskiego i Mickiewicza przy dworcu PKS. Dalej biegnie ulicami Sokolą i Wiślną po czym dociera do brzegów Wisły i urywa swój bieg z powodu braku przeprawy przez rzekę. 758-ka wznawia bieg na lewym brzegu Wisły, już w województwie świętokrzyskim. Droga ma 35 km długości i łączy Tarnobrzeg z położonymi w świętokrzyskim Iwaniskami. DW871 odbija na północ od drogi krajowej nr 9 na południowym-zachodzie miasta. Do centrum Tarnobrzega dociera Wisłostradą, na skrzyżowaniu ul. Sikorskiego z ul. Sienkiewicza 871-ka kieruje się na wschód i ulicą Sienkiewicza opuszcza miasto, kierując się do Stalowej Woli. Ma 37 km długości. Ostatnia z tarnobrzeskich dróg wojewódzkich jest zarazem najdłuższą z nich. To 70-kilometrowa DW985, łącząca Tarnobrzeg i Dębicę. Biegnie przez Baranów Sandomierski, Mielec i Brzeźnicę. Droga zaczyna bieg na południowo-zachodnich rogatkach Tarnobrzega, odbijając na południe od krajowej DK9, na styku ze startującą w tym samym miejscu drogą wojewódzką nr 871.
Obwodnica Tarnobrzega
Nowa obwodnica Tarnobrzegu powinna pojawić się na mapie w połowie 2020 roku. Trwasa będzie mieć około 9 km i ma przebiegać w ciągu dróg wojewódzkich nr 871 i 723. Obwodnica powstanie po wschodniej sronie miasta.