Łomża
Łomża to miasto o średniowiecznym rodowodzie, z licznymi zabytkami, zachowanymi mimo ogromnych zniszczeń powstałych w wyniku działań wojennych (zrujnowane ponad 70% miasta), m.in. późnogotycka katedra pw. śwśw. Michała Archanioła i Jana Chrzciciela.
Drogi w Łomży
Najważniejszymi drogami Łomży są przecinające miasto (przez większą część Łomży wiodą wspólnie) drogi krajowe nr 61 i 63. DK61 to trasa o długości ok. 257 km, łącząca Warszawę i Augustów (województwo podlaskie). Mija m.in. Legionowo, Pułtusk, Ostrołękę i Grajewo. Z kolei DK63 ma długość 410 km i łączy granicę polsko-rosyjską w Rudziszkach (województwo warmińsko-mazurskie) i granicę państwa z Białorusią w Sławatyczach (województwo lubelskie). Droga biegnie m.in. przez Węgorzewo, Giżycko, Siedlce i Radzyń Podlaski. Obie drogi łączą się w centrum Łomży na skrzyżowaniu Sikorskiego i Wojska Polskiego, po czym wspólnie biegną przez miasto ul. Wojska Polskiego i opuszczają je, kierując się na północny-wschód.
W planach jest poprowadzenie zachodnimi obrzeżami Łomży drogi ekspresowej S61, która stanowiłaby część trasy Via Baltica. Obwodnica Łomży ma mieć długość 25,8 km (w tym 18,8 km w standardzie drogi ekspresowej). Inwestycja będzie realizowana w ramach systemu „Projektuj i buduj”.
Przez Łomżę przebiegają także trzy drogi wojewódzkie. Wszystkie zaczynają tu swój bieg.
DW645 – startuje na skrzyżowaniu Sikorskiego i Wojska Polskiego, kieruje się ul. Sikorskiego na północny-zachód, do Myszyńca w województwie mazowieckim. Ma długość 58 km.
DW677 – również startuje w centrum miasta, na pl. T. Kościuszki. Wiedzie na południowy-zachód al. Legionów, do Ostrowi Mazowieckiej (województwo mazowieckie). Jej długość to 43 km.
DW679 – najkrótsza ze wszystkich, bo 30-kilometrowa droga łącząca Łomżę z Mężeninem. Startuje na południowych obrzeżach miasta, odbijając na wschód od wojewódzkiej 677-ki.