1. Strona główna
 2. Informacje
 3. Autostrady w Polsce. Ile mamy autostrad, co w budowie i przygotowaniu?

Autostrady w Polsce. Ile mamy autostrad, co w budowie i przygotowaniu?

 1. Michał Zawadzki
 2. conadrogach.pl
 3. 2023-11-07
 4. Aktualizacja: 2024-01-15
Autostrady w Polsce. Ile mamy autostrad, co w budowie i przygotowaniu?
Autostrady w Polsce - budowa docelowej sieci zmierza już do końca. Zdjęcia: GDDKIA
Obecnie na mapie Polski mamy prawie 1850 kilometrów autostrad. Docelowo ma być 2100 km. Do tej pory ukończono budowy całych ciągów autostrad: A4, A1 i w tym roku A18. Istnieją również autostradowe obwodnice miast tj. A8 obwodnica Wrocławia i A6 obwodnica Szczecina. W budowie pozostaje autostrada A2 na trasie Warszawa – wschodnia granica, a w przygotowaniu A50 - autostradowa Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej.

Spis treści:

Ile mamy autostrad w Polsce?

Mapa autostrad w Polsce - odcinki płatne

Autostrady w budowie

Jakie autostrady będą rozbudowane?

A50 Autostradowa Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej w przygotowaniu

 

Ile mamy autostrad w Polsce?

Obecnie kierowcy mają do dyspozycji 5115,6 km dróg szybkiego ruchu (autostrady i drogi ekspresowe). Sieć autostrad w Polsce liczy 1849,2 km. Do docelowych 2100 km brakuje jeszcze ok. 250 kilometrów.

Pierwsza kompletna autostrada w Polsce (nie licząc obwodnic miast) to autostrada A4. Jej budowa zakończyła się w 2016 r. A4-ka o długości 670 kilometrów łączy zachodnią (Zgorzelec) i wschodnią granicę Polski (Korczowa).

Autostrada A4:

w użytkowaniu: 667 km:

 • ok. 606 km w zarządzie GDDKiA,
 • ok. 61 km w zarządzie koncesjonariusza: Stalexport Autostrada Małopolska SA; Katowice (Murckowska) – Kraków (Balice).

Jako druga granice Polski połączyła autostrada A1. Pod koniec 2022 r. kierowcy mogli przejechać dwoma jezdniami, o szerokości trzech pasów ruchu, na ostatnim przebudowywanym fragmencie starej DK1 (tzw. „gierkówki”) pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim i Kamieńskiem. Cała trasa A1 od Gdańska do granicy z Czechami w Gorzyczkach ma ponad 560 km długości.

Autostrada A1
w użytkowaniu: 564,1 km:

 • ok. 331 km w zarządzie GDDKiA,
 • ok. 152 km w zarządzie koncesjonariusza: Gdańsk Transport Company na odcinku Gdańsk (Rusocin) – Toruń (Toruń Południe) .

W czerwcu 2012 r. autostrada A2 połączyła Warszawę z zachodnią granicą. Obecnie, wykorzystując Południową Obwodnicę Warszawy w ciągu S2 i dalsze odcinki A2, można dojechać do końca obwodnicy Mińska Mazowieckiego.

Autostrada A2:

 • w użytkowaniu: 487,5 km:
 • ok. 232,5 km w zarządzie GDDKiA
 • ok. 255 km (z czego 238 km płatne) w zarządzie koncesjonariusza: Autostrada Wielkopolska na odcinku Świecko - Konin

W tym roku zakończyła się przebudowa drogi krajowej DK18 do standardu autostrady A18. Zniknęły betonowe schody na południowej jezdni DK18 i tym samym na całym ciągu od Olszyny do Golnic mamy już autostradę A18.

Autostrada A18  

 • w użytkowaniu: 71,5 km.

Przebudowę przeszła też autostrada A6 pod Szczecinem. Ostatnio w obrębie węzła Kijewo, stare poniemieckie płyty betonowe zastąpiono nową nawierzchnią.

Od 2011 r. kierowcy mają do dyspozycji Autostradową Obwodnicę Wrocławia w ciągu A8.

Autostrada A8 

 • w użytkowaniu: 22,7 km.

Autostrada A6 

 • w użytkowaniu: 28,8 km.

Mapa autostrad w Polsce - odcinki płatne

A1, A2, A4 - autostrady koncesyjne w Polsce i opłaty na nich

Mapa autostrad w Polsce - odcinki płatne Mapa: GDDKIA

Autostrady w budowie

W budowie są kolejne odcinki autostrady A2 na wschód od Mińska Mazowieckiego. Przedłużenie o ponad 133 km autostrady od końca obwodnicy Mińska Mazowieckiego w kierunku granicy z Białorusią podzielono na kilka krótszych odcinków. W realizacji, w trybie Projektuj i buduj, jest 101 kilometrów trasy do węzła Biała Podlaska. Budowa odcinków jest na różnym stopniu zaawansowania.

- W zależności od dat podpisania umowy na poszczególnych odcinkach terminy zakończenia ich budowy przypadały od jesieni 2023 r. do końca 2024 r. Wykonawcy wszystkich odcinków złożyli roszczenia i oczekują wydłużenia czasu na ukończenie lub dodatkowych środków finansowych (np. z powodu długotrwałej procedury uzyskiwania decyzji ZRID) – informują drogowcy.

Dalsza część do granicy z Białorusią realizowana będzie w trybie Buduj. Obecnie procedowany jest wniosek o uzyskanie decyzji zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla 32 km odcinka od Białej Podlaskiej do granicy Polski.

Autostrada A2

 • w realizacji: 100,8 km,
 • w przygotowaniu do budowy: 32,3 km,

 

Jakie autostrady będą rozbudowane?

Przygotowywana jest rozbudowa odcinków autostrad A1, A2 i A4. 

Rozbudowa A4

Wymagający pilnej rozbudowy jest m.in. dolnośląski odcinek autostrady A4 bez pasów awaryjnych czy nienormatywnych węzłów. Wypadki i korki na A4 to praktycznie obrazek z każdego tygodnia tej drogi, szczególnie na odcinku pomiędzy Legnicą a Wrocławiem. Niestety dla tego odcinka nadal czekamy na decyzję czy zostanie wybudowana nowa autostrada na południe Wrocławia, czy trasa A4 zostanie rozbudowana w obecnym śladzie. Pisaliśmy o tym więcej tutaj:

Z kolei dla rozbudowy dwóch odcinków A4 między Krzyżową a Legnicą, do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu drogowcy złożyli dwa wnioski o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU).

Rozbudowa dolnośląskiej autostrady A4 – zapadną ważne decyzje

Na terenie woj. małopolskiego, na odcinku A4 obwodnicy Krakowa, dobudowane zostaną dodatkowe pasy ruchu. Rozbudowa A4-ki już się zaczęła, prowadzone są też prace projektowe dla kolejnych jej fragmentów.

Poszerzenie czy budowa nowej autostrady A4 na zachód Wrocławia? GDDKIA odsuwa decyzję w czasie

W tym roku Minister Infrastruktury podpisał programy inwestycji na rozbudowę autostrady A4 pomiędzy Krakowem a granicą województwa opolskiego (Katowice – Kraków oraz granica woj. opolskiego – Katowice).

W 2027 r. wygasa koncesja na A4 Katowice – Kraków. W planach poszerzenie autostrady i brak opłatRozbudowa A2

W projektowaniu jest już rozbudowa autostrady A2 pomiędzy Łodzią i Warszawą o dodatkowe pasy ruchu na długości ok. 89 km. Powstaną one w miejsce szerokiego pasa zieleni pomiędzy jezdniami.

Ważna autostrada będzie rozbudowana. Już powstaje projekt

Ważna autostrada będzie rozbudowana. Już powstaje projekt

Mapa: GDDKIA

- Rozbudowa autostrady A2 między Łodzią i Warszawą będzie jednym z najtrudniejszych i najbardziej skomplikowanych zadań, wymagających uwzględnienia szeregu warunków. Przede wszystkim wszystkie prace budowlane będą prowadzone przy odbywającym się ruchu. Wymusi to opracowanie i wdrożenie skomplikowanej czasowej organizacji ruchu, która zapewni skuteczny przejazd pojazdów – podkreślają drogowcy.

Rozbudowa A1

W toku są też prace projektowe związane z przygotowaniem dokumentacji poszerzenia autostrady A1 na odcinku Toruń - Włocławek. GDDKIA zawarła umowę z wykonawcą, który opracuje materiały niezbędne do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Uzyskanie decyzji środowiskowej otworzy drogę do realizacji zadania. Docelowo rozbudowa o trzeci pas w obie strony obejmie około 35 km autostrady A1 od węzła Toruń Południe do węzła Włocławek Północ. To odcinek, który w przyszłości przejmie ruch z S10 pomiędzy Szczecinem, Bydgoszczą i Warszawą.

Poszerzenie autostrady A1 Toruń - Włocławek na stołach projektantów

Poszerzenie autostrady A1 Toruń - Włocławek na stołach projektantów

Mapa: GDDKIA

A50 Autostradowa Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej w przygotowaniu

Na kolejne lata zaplanowano budowę wchodzącej w skład Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej autostrady A50, która domknie sieć takich dróg w Polsce. Tym samym długość autostrad w Polsce z obecnych blisko 1850 km osiągnie zakładane około 2100 km. 

Mapa Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej w ciągu S50 i A50. Mapa: GDDKIA

Mapa Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej w ciągu S50 i A50

Obecnie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych pracuje nad wyznaczeniem możliwych wariantów przebiegu dla nowej A50 pod Warszawą.


Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na autostradzie A1 Utrudnienia na autostradzie A18 Jak dojadę - Wrocław Jak dojadę - Łódź