1. Strona główna
 2. Informacje
 3. Droga ekspresowa S11 – aktualny stan prac, odcinki oddane, w budowie i projektowaniu

Droga ekspresowa S11 – aktualny stan prac, odcinki oddane, w budowie i projektowaniu

 1. Anna Kluba
 2. conadrogach.pl
 3. 2023-07-25
Droga ekspresowa S11 – aktualny stan prac, odcinki oddane, w budowie i projektowaniu
Droga ekspresowa S11 stan realizacji trasy z Koszalina na Górny Śląsk. Zdjęcia: GDDKIA
- Do 2030 roku cała trasa S11 połączy Aglomerację Śląską poprzez woj. opolskie i wielkopolskie z Pomorzem Środkowym – zapowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad GDDKIA. Jak wygląda zaawansowanie budowy drogi S11? Czy w 2030 roku kierowcy pojadą kompletną, blisko 550 kilometrową ekspresówką?

Spis treści:

 

Droga ekspresowa S11 stanowi jeden z najważniejszych ciągów komunikacyjnych północ z południem (Kołobrzeg – Bytom). Trasa docelowo będzie miała 550 km długości i połączy 4 województwa: zachodniopomorskie, wielkopolskie, opolskie oraz śląskie. Korytarz drogi prowadzi w większości śladem obecnej drogi krajowej nr 11 Kołobrzeg – Poznań - Bytom. Według zapowiedzi drogowców cała trasa S11 ma być gotowa do 2030 roku. Popatrzymy jaki jest stan prac dla jej odcinków w każdym z województw.

S11 w woj. opolskim

Pod koniec lipca br. (24 lipca) oddana została do ruchu dwujezdniowa obwodnica Olesna, z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku i nośności 11,5 t/oś. To pierwszy i najdłuższy z planowanych odcinków drogi ekspresowej S11 w woj. opolskim.

Pierwsza ekspresowa trasa na Opolszczyźnie - obwodnica Olesna w ciągu S11 otwarta!

Obwodnica Olesna w ciągu drogi S11

Obwodnica Olesna w ciągu drogi ekspresowej S11. Zdjęcia: GDDKIA


Docelowo obwodnica Olesna zostanie połączona z sąsiednimi odcinkami drogi ekspresowej S11. Dla fragmentu trasy S11 od końca obwodnicy Kępna do początku obwodnicy Olesna drogowcy mają już ostateczną decyzję środowiskową i w najbliższym czasie planują ogłoszenie przetargu na realizację tego zadania. Trwają także prace przygotowawcze dla odcinka S11-ki od końca obwodnicy Olesna, w kierunku Lublińca i Tarnowskich Gór.


Mapa drogi ekspresowej S11 Kępno - autostrada A1

S11 w woj. opolskim
Mapa: GDDKIA


S11 w woj. śląskim

W czerwcu br. do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach trafił wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU) dla prawie 30 km S11, od granicy województw opolskiego i śląskiego do granicy powiatu lublinieckiego i tarnogórskiego.

W III kwartale br. GDDKIA planuje złożyć wniosek o DŚU dla kolejnego, ponad 31-kilometrowego odcinka, stanowiącego obwodnicę Tarnowskich Gór.

- Złożenie do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska wniosków o wydanie DŚU, zakończy początkowy etap przygotowania inwestycji. Na etapie procedowania decyzji DŚU dla odcinka drugiego nie będą następowały ostateczne rozstrzygnięcia w zakresie geometrii węzła Piekary Śląskie i dowiązania się do istniejącej sieci dróg – zaznaczają drogowcy.

W ramach procedowania DŚU zostaną ponownie ocenione wszystkie warianty (tym razem przede wszystkim pod kątem środowiskowym), a następnie zostanie wydana decyzja administracyjna, która ostatecznie zatwierdzi wariant przewidziany do realizacji.

Równolegle do procedowanej decyzji DŚU opracowywana będzie Koncepcja programowa uszczegóławiająca przyjęte rozwiązania. Podczas tego etapu prac odcinek drogi S11 od Małej Panwi na granicy powiatów lublinieckiego i tarnogórskiego do węzła Piekary Śląskie (tzw. obwodnicy Tarnowskich Gór) zostanie podzielony na dwa pododcinki:  

 • od granicy powiatów lublinieckiego i tarnogórskiego do węzła Radzionków na skrzyżowaniu dróg S11 i DW911 

 • od węzła Radzionków do węzła Piekary Śląskie.  

Drogowcy podkreślają, że ze względu na szczegółową analizę geometryczną i analizę przepustowości węzła Piekary Śląskie nie wyklucza się konieczności uzyskania dodatkowej lub nowej decyzji DŚU. To z uwagi na zmianę rozwiązań projektowych na węźle Piekary Śląskie w stosunku do rozwiązań z etapu STEŚ.  Pisaliśmy o tym więcej tutaj:

Co z budową drogi S11 do Piekar Śląskich? Stan realizacji trasy S11

Mapy przebiegu drogi ekspresowej S11 w woj. śląskim

Mapy przebiegu drogi ekspresowej S11 w woj. śląskim

Mapa drogi ekspresowej S11 okolice Piekar Śląskich. Mapa: GDDKIA

S11 w woj. wielkopolskim

W Wielkopolsce trwają prace projektowe dla budowy trasy S11 od granicy z woj. zachodniopomorskim do granicy z woj. opolskim. Długość projektowanej S11 w woj. wielkopolskim to około 300 km, podzielonych na następujące odcinki:

 • S11 Szczecinek - Piła o długości około 59 km,
 • S11 Piła - Ujście o długości około 24,1 km,
 • S11 Ujście - Oborniki o długości około 43,3 km,
 • S11 Oborniki - Poznań wraz z obwodnicą Obornik o długości około 22,2 km,
 • S11 Kórnik - Jarocin o długości około 43,7 km,
 • S11 Jarocin - Ostrów Wielkopolski o długości około 57,5 km,
 • S11 Ostrów Wielkopolski - Kępno o długości około 30,2 km.

Dla dwóch odcinków drogi S11 tj. Oborniki - Poznań wraz z obwodnicą Obornik i Ostrów - Kępno uzyskaliśmy już decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach. Dla dwóch odcinków Oborniki - Poznań oraz Ostrów Wielkopolski - Kępno toczą się postępowania w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Dla odcinka S11 Piła - Ujście planujemy złożyć wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach w III kwartale br. Dla pozostałych odcinków wnioski o takie decyzje zostały już złożone i czekamy na ich wydanie.

Kiedy droga S11 w Wielkopolsce?

Kiedy droga S11 w Wielkopolsce?Mapa: GDDKIA

S11 w woj. zachodniopomorskim

Od 2019 roku kierowcy mogą korzystać 35,5 km wspólnego przebiegu S11 i S6 od Kołobrzegu do Koszalina wraz z odcinkiem S11 od węzła Bielice do węzła Koszalin Zachód. W tym samym roku do ruchu została oddana obwodnica Szczecinka o długości 12 km.

We wrześniu br. planowane jest oddanie do ruchu trasy S11 od Koszalina do Bobolic. To 48 km nowej drogi ekspresowej. Nowa ekspresówka jest na końcowym etapie robót na trzech odcinkach realizacyjnych. Nowa droga wyprowadzi ruch tranzytowy z Bobolic i wszystkich miejscowości położonych przy obecnej DK11 pomiędzy Koszalinem i Bobolicami. 

Nowe 50 km drogi S11 z Koszalina już we wrześniu

Nowe 50 km drogi S11 z Koszalina już we wrześniu

Do domknięcia realizacji S11 w woj. zachodniopomorskim brakuje jedynie odcinka między Bobolicami, a Szczecinkiem. Ten fragment o długości 24,4 km jest obecnie na etapie przetargu.

- Mamy wybranego wykonawcę, ale jeden z pozostałych oferentów odwołał się do Krajowej Izby Odwoławczej i będziemy musieli jeszcze oczekiwać na rozstrzygnięcie tego odwołania – przypominają drogowcy.

Zakończenie budowy tego odcinka planowane jest w 2026 roku.

Ponad 1,1 mld za budowę ponad 24 km odcinka trasy S11

Mapa drogi ekspresowej S11 Bobolice - Szczecinek - ostatni do realizacji fragment S11 w woj. zachodniopomorskim

Mapa drogi ekspresowej S11 Bobolice - Szczecinek - ostatni do realizacji fragment S11 w woj. zachodniopomorskim. Mapa: GDDKIA

 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S11 Jak dojadę - Olesno Jak dojadę - Piekary Śląskie