1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Koncesjonariusz A4 Katowice – Kraków ma olbrzymi wzrost przychodów z poboru opłat

Koncesjonariusz A4 Katowice – Kraków ma olbrzymi wzrost przychodów z poboru opłat

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-03-15
Koncesjonariusz A4 Katowice – Kraków ma olbrzymi wzrost przychodów z poboru opłat
Wzrost opłat na A4 Katowice - Kraków przełożył się na duże zyski koncesjonariusza. Od kwietnia kolejne podwyżki. Zdjęcia: SAM SA
Duży wzrost przychodów z poboru opłat na autostradzie A4 Katowice – Kraków odnotował koncesjonariusz Stalexport Autostrada Małopolska. Takie wyniki to efekt podwyżek opłat na A4, ruch wzrósł bowiem zaledwie o 3 procent.

Grupa Kapitałowa Stalexport Autostrady SA odnotowała w 2023 r. wzrost przychodów ze sprzedaży do poziomu 508,9 mln zł i zakończyła rok z zyskiem netto w wys. 116,2 mln zł. Wyniki te są związane przede wszystkim z podstawową działalnością, czyli zarządzaniem i eksploatacją autostrady A4 na odcinku Katowice - Kraków.

Jak podał koncesjonariusz, przychody z poboru opłat w 2023 r. wyniosły ok. 503,5 mln zł i wzrosły w stosunku do roku 2022 o 23 procent. W 2023 r. średni dobowy ruch wyniósł 48.150 pojazdów i był o 3procent wyższy niż ruch odnotowany w roku 2022. Natężenie ruchu samochodów osobowych wzrosło o 3,7%, tj. do poziomu 40.085 pojazdów na dobę, a dla samochodów ciężarowych spadło o ok. 0,6%, tj. do poziomu 8.066 pojazdów na dobę.

Autostrada A4 pod Wrocławiem pobiegnie nowym śladem?

Stalexport Autostrady SA dysproporcję pomiędzy dynamiką wzrostu natężenia ruchu i wzrostu przychodów z tytułu poboru opłat tłumaczy podwyżkami stawek opłat za przejazd wprowadzonymi 4 lipca 2022 roku i 3 kwietnia 2023 roku. Przypominamy, że na początku kwietnia br. czeka nas kolejna podwyżka na bramkach A4-ki.

Od kwietnia podwyżki na autostradzie A4 Katowice - Kraków. GDDKIA krytycznie o podwyżkach

– Konieczność aktualizacji stawek opłat za przejazd związana jest głównie ze zobowiązaniem koncesjonariusza autostrady A4 Katowice-Kraków - należącej do Grupy Kapitałowej spółki Stalexport Autostrada Małopolska S.A. - do przekazania Skarbowi Państwa pasa drogowego autostrady po zakończeniu koncesji w roku 2027, w bardzo dobrym stanie technicznym – wyjaśnia Andrzej Kaczmarek, Prezes Zarządu Stalexport Autostrady SA. – Wymaga to koncentracji nakładów na prace inwestycyjne i utrzymaniowe obejmujące m.in. wymianę nawierzchni obu jezdni autostrady na całym odcinku koncesyjnym, remonty 22. obiektów mostowych oraz modernizację systemu odwodnienia autostrady, który zapewni ochronę wód powierzchniowych – dodaje.

Koncesyjne autostrady A2 i A4 będą bezpłatne gdy przejdą w ręce GDDKIA

Prace związane z wymianą nawierzchni i remontami obiektów mostowych na A4 Katowice – Kraków rozpoczęły się w 2023 r. w ramach kontraktu o wartości ok. 423 mln zł.

Duży remont autostrady A4 Katowice - Kraków. Roboty na jezdni w stronę Krakowa

Mapa przebiegu i bramek na A4 Katowice - Kraków

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na autostradzie A4 Jak dojadę - Chrzanów Jak dojadę - Kraków