1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Nowa droga do S8, skrót Wrocław – Warszawa, na stołach projektantów

Nowa droga do S8, skrót Wrocław – Warszawa, na stołach projektantów

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-10-19
Nowa droga do S8, skrót Wrocław – Warszawa, na stołach projektantów
Węzeł Łódź Południe - połączenie S8 z autostradą A1. Tu obecnie przerywa się przebieg trasy S8. Zdjęcia: GDDKIA
Nowa droga S12 jako łącznik drogi ekspresowej S8 do węzła Łódź Południe (A1/S8) do węzła Kozenin (S12/S74) stworzy sprawne połączenie między Tomaszowem Mazowieckim i sąsiednimi miejscowości a Łodzią. Jednocześnie skróci czas przejazdu pomiędzy Warszawą i Wrocławiem. Projekt 60 kilometrowej trasy opracuje Transprojekt Gdański.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych wybrała projektanta dla przedłużenia drogi ekspresowej S8 w woj. łódzkim. To już kolejne podejście do wyboru wykonawcy, wcześniejszy wybór po wpłynięciu odwołania został unieważniony przez Krajową Izbę Odwoławczą.

Teraz drogowcy chcą żeby opracowaniem Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R) zajął się Transprojekt Gdański. Koszt opracowania dokumentacji to nieco ponad 32 miliony złotych.

- Oferenci mają jeszcze 10 dni na złożenie ewentualnego odwołania. Jeśli tego nie uczynią, będziemy mogli podpisać umowę – informuje łódzki oddział GDDKIA. Wcześniej GDDKiA przyjmowała, że podpisanie umowy odbędzie się w III kwartale 2023 r., a w 2025 r. złożony zostanie wniosek o wydanie DŚU.

GDDKIA otwiera worek z przetargami na nowe odcinki S12 w woj. mazowieckim

Mapa z nową drogą ekspresową - łącznik S8. Mapa: GDDKIA

Mapa z nową drogą ekspresową - łącznik S8

Mapa: GDDKIA

Łącznik drogi ekspresowej S8 do węzła Łódź Południe (A1/S8) do węzła Kozenin (S12/S74) to odcinek nowej drogi ekspresowej S12, spinający sieć tras najwyższej klasy w ścisłym centrum kraju.

Łącznik między węzłami Łódź Południe i Kozenin, to niemal 60 km, dwujezdniowej drogi ekspresowej o dwóch pasach ruchu w każdym kierunku. Wyposażona będzie ona w niezbędne urządzenia, takie jak bezkolizyjne węzły drogowe, nowoczesny system zarządzania ruchem, a także wszelkie instalacje służące ochronie środowiska.

Ważna autostrada będzie rozbudowana. Już powstaje projekt

Nowa droga przede wszystkim będzie miała wpływ na połączenie Dolnego Śląska z Warszawą. Aktualnie większość kierowców jadących z Wrocławia, po dotarciu do węzła Łódź Południe wybiera dalszą trasę do stolicy przez autostradę A1 i mocno obciążoną ruchem A2. Bezpośrednie połączenie S8 do okolic Tomaszowa Mazowieckiego ułatwi podróż, przejmując część ruchu z bardzo zatłoczonej A2 (na odcinku Łódź - Warszawa), a także z A1 między węzłem Łódź Południe i Piotrkowem Trybunalskim.

To nie koniec korzyści, jakie przyniesie budowa tego 60 kilometrowego łącznika. Dalsza część nowej trasy do planowanego węzła Kozenin u zbiegu S12 i S74 bardzo ułatwi i usprawni przejazd od strony Wielkopolski w kierunku woj. świętokrzyskiego i podkarpackiego.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S12 Utrudnienia na drodze S8 Jak dojadę - Łódź Jak dojadę - Piotrków Trybunalski