1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Nowe 170 km autostrady A2 na wschód od Warszawy. A2 Łódź – Warszawa będzie rozbudowana

Nowe 170 km autostrady A2 na wschód od Warszawy. A2 Łódź – Warszawa będzie rozbudowana

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2022-03-29
Nowe 170 km autostrady A2 na wschód od Warszawy. A2 Łódź – Warszawa będzie rozbudowana
Po oddaniu A2 Warszawa - Mińsk Mazowiecki w realizacji jest W realizacji mamy dalszy ciąg tej trasy do Białej Podlaskiej. Zdjęcia: GDDKIA
Do zakończenia budowy autostrady A2 w Polsce brakuje jeszcze 133 kilometrów trasy na wschód od Warszawy. W 2020 roku, 35 kilometrowy fragment autostrady połączył Warszawę z obwodnicą Mińska Mazowieckiego. Jak wygląda stan realizacji trasy do wschodniej granicy? Kiedy pojedziemy nowymi odcinkami autostrady A2? Co z rozbudową autostrady Łódź – Warszawa?

W 2017 roku rozpoczęła się realizacja przedłużenia autostrady A2 od Warszawy do funkcjonującej już obwodnicy Mińska Mazowieckiego, łączna długość to 35 km. Nowa trasą kierowcy pojechali w sierpniu 2020 r. Obecnie w realizacji pozostaje dalszy ciąg tej trasy do Białej Podlaskiej.

Budowa dróg w Polsce. Na budowę czeka ponad 500 kilometrów tras ekspresowych i obwodnic

101 kilometrów A2: Mińsk Mazowiecki – Siedlce i Siedlce – Biała Podlaska na różnym etapie realizacji

A2 Mińsk Mazowiecki - Siedlce (ok. 37,5 km)

Odcinek autostrady A2 Mińsk Mazowiecki - Siedlce ma najbardziej zaawansowane prace spośród trzech fragmentów na jakie podzielono realizację A2-ki od Mińska Maz. do wschodniej granicy w Terespolu. Na mapie przebiegu wspomnianego odcinka A2-ki widać, że trasa włączy się w obwodnicę Siedlec od południowej strony. Odcinek będzie miał około 37,5 km długości a w jego ciągu powstaną węzły: węzeł ,,Groszki’’ (na przecięciu autostrady A2 z istniejącą drogą krajową nr 2 Warszawa –Terespol), węzeł ,,Gręzów’’ na skrzyżowaniu autostrady A2 z istniejącą DK2 Warszawa –Terespol oraz węzeł ,,Swoboda’’ na skrzyżowaniu z droga krajową nr 2 (obwodnicą Siedlce), z zapewnieniem dojazdu do drogi wojewódzkiej nr 803 Siedlce – Seroczyn poprzez obwodnicę Siedlec. Powstaną również Miejsca Obsługi Podróżnych w Tuszetowie.

Dla odcinków autostrady A2 Kałuszyn - Groszki i Gręzów - Siedlce Zachód w 2021 roku zostały wydane decyzje o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Obecnie wykonawcy realizują prace budowlane w terenie. Przy sprawnej realizacji kontraktów kierowcy powinni skorzystać z tych odcinków jesienią 2023 r. Dla odcinka A2 Groszki - Gręzów, na który umowę podpisano z końcem stycznia 2021 r., Wojewoda Mazowiecki prowadzi postępowanie administracyjne zmierzające do wydania decyzji ZRID. Termin zakończenia prac dla tego odcinka przewidziany jest na lato 2024 r.

Są decyzje dla A2 na wschód od Warszawy

Mapa autostrady A2 Mińsk Maz. - Siedlce - odcinki w budowie

Mapa autostrady A2 Mińsk Maz. - Siedlce. W budowie odcinki Kałuszyn - Groszki i Gręzów - Siedlce. Mapa: GDDKIA

Autostrada A2 Mińsk Mazowiecki - Siedlce - mapa przebiegu trasyA2 Siedlce - Biała Podlaska (ok. 63,5 km)

Dwujezdniowa, dwupasowa autostrada A2 Siedlce - Biała Podlaska będzie miała 63,5 km długości. Trasa przebiegać będzie po północnej stronie obecnej DK2 przez tereny gmin: Siedlce, miasto Siedlce, Wiśniew, Zbuczyn, Mordy, Międzyrzec Podlaski, Huszlew, Biała Podlaska. Mapa prezentuje przebieg A2, w ciągu której powstaną trzy węzły drogowe: Siedlce Południe (nazwa robocza: Borki), Łukowisko oraz Biała Podlaska (Cicibór).

W kwietniu 2021 r. GDDKIA zawarła z umowy z wykonawcami na projektuj i buduj dla czterech kolejnych odcinków trasy A2 od Siedlec do Białej Podlaskiej. Inwestycja podzielono na jest na cztery odcinki realizacyjne: Siedlce – Malinowiec, Malinowiec - Łukowisko, Łukowisko – Swory, Swory - Biała Podlaska. Zadania są na etapie uzyskiwania decyzji ZRID od odpowiednich terenowo urzędów wojewódzkich. GDDKIA planuje, ze decyzje będą wydane w tym roku, co będzie oznaczało start robót budowlanych. Zgodnie z zawartymi umowami na wszystkich czterech odcinkach zakończenie robót zaplanowano latem 2024 r.


Mapa odcinka autostrady A2 Siedlce - Malinowiec

Mapa odcinka autostrady A2 Siedlce - Malinowiec. Mapa: GDDKIA

Autostrada A2 Siedlce - Biała Podlaska - mapa przebiegu

 

32 kilometry A2 Biała Podlaska - granica państwa w projektowaniu

Od września 2021 r. w projektowaniu znajduje się najbardziej wschodni odcinek autostrady A2 od węzła Biała Podlaska do granicy państwa z Białorusią (Kukuryki). Zadaniem wykonawcy jest opracowanie projektu budowlanego i uzyskanie niezbędnych decyzji umożliwiających realizacje robót w terenie. W styczniu br. do Wojewody Lubelskiego złożyliśmy wnioski o uzyskanie decyzji ZRID. Kolejnym etapem, po wydaniu decyzji ZRID i pozyskaniu finansowania, będzie ogłoszenie przetargu na realizację inwestycji.

Autostrada A2 Biała Podlaska - Terespol w projektowaniu, mapa odcinków A2

Autostrada A2 Biała Podlaska - Terespol w projektowaniu. Mapa stanu realizacji odcinków A2. Mapa: GDDKIA

Biegnąca z zachodu na wschód Polski trasa A2 jest jednym z najważniejszych szlaków komunikacyjnych w Europie. To fragment trasy E30 wiodącej z irlandzkiego portu Cork do Omska w Rosji. W czerwcu 2012 r. oddano do ruchu ostatnie odcinki autostrady A2 po zachodniej stronie Warszawy. Obecnie konieczna jest ich rozbudowa.

 

Rozbudowa A2 Łódź – Warszawa na długości ok. 89 km

Plan rozbudowy A2-ki na zachód od stolicy zakłada poszerzenie autostrady o dodatkowe pasy ruchu na odcinku pomiędzy Warszawą a Łodzią. - Inwestycja polega na dobudowie dodatkowych pasów ruchu po wewnętrznych stronach obu jezdni istniejącej autostrady A2 na długości ok. 89 km. Do wykorzystania jest szeroki pas dzielący, który został wybudowany podczas realizacji autostrady – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Mapa - rozbudowa autostrady A2 Łódź - Warszawa

Mapa - rozbudowa autostrady A2 Łódź - Warszawa. Źródło: GDDKIA


Docelowo autostrada A2 będzie miała od węzła Konotopa do węzła Pruszków dwie jezdnie po cztery pasy ruchu, natomiast dalszy odcinek do węzła Łódź Północ będzie posiadał dwie jezdnie po trzy pasy ruchu.

- Dobudowa dodatkowych pasów, przy utrzymaniu ruchu na 89 km najbardziej obciążonej autostrady w Polsce, jest olbrzymim wyzwaniem - podkreśla Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. - Nie tylko pod względem finansowym, ale przede wszystkim organizacyjnym. Rozpoczynając przygotowania do tej inwestycji, podkreślaliśmy, że chcemy się do niej dobrze przygotować, konsultując planowane działania z branżą. Tak, by wszystkie strony przedsięwzięcia wiedziały czego i w jakim zakresie oczekujemy.

- Zakończenie konsultacji planowane jest w marcu 2022 r. O finansowanie inwestycji wystąpimy po oszacowaniu ostatecznych kosztów realizacji zadania, z uwzględnieniem wniosków z konsultacji. Po zapewnieniu środków, najszybciej jak to będzie możliwe, ogłosimy przetarg na wyłonienie wykonawcy - zaznaczają drogowcy.

Rozbudowany odcinek autostrady A2 ma w przyszłości ułatwić szybki i bezpieczny dojazd m.in. do Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na autostradzie A2 Jak dojadę - Biała Podlaska