1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Nowe drogi w Mazowieckim: 200 km w realizacji, a blisko 500 km w projektowaniu

Nowe drogi w Mazowieckim: 200 km w realizacji, a blisko 500 km w projektowaniu

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-05-23
Nowe drogi w Mazowieckim: 200 km w realizacji, a blisko 500 km w projektowaniu
Nowe drogi na Mazowszu: w budowie A2 i S7, w przygotowaniu: A50, S10, S12, S19, S50 i Wschodnia Obwodnica Warszawy. Zdjęcia: GDDKIA
Mazowiecki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad pochwalił się, że pracuje nad projektami dla około 490 km nowych tras, w tym autostrad, dróg ekspresowych i obwodnic. Inwestycje są na różnym etapie przygotowań. Część z nich dotyczy sieci drogowej wokół Warszawy. Niestety Wschodnia Obwodnica Warszawy w ciągu drogi ekspresowej S17 od kilkunastu lat nie może wejść w fazę budowy. Tymczasem drogowcy konsultują już przebieg dużej Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej w ciągu autostrady A50 i drogi S50.

Nowe drogi na Mazowszu: 200 km w realizacji, a blisko 500 km w projektowaniu

- W województwie mazowieckim realizujemy prawie 200 kilometrów nowych tras, a w przygotowaniu mamy kolejne odcinki. Projektanci pracują nad dokumentacją autostrad, dróg ekspresowych i dróg głównych ruchu przyspieszonego (przede wszystkim obwodnic). Łączna długość tych odcinków to około 490 km. Są one w różnych fazach opracowania, zaczynając od Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego po Koncepcję programową – poinformowała Małgorzata Tarnowska z biura prasowego warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Na terenie woj. mazowieckiego w budowie lub na etapie przygotować są następujące trasy:

Autostrada A2

Droga ekspresowa S7

S17 Wschodnia Obwodnica Warszawy

Droga ekspresowa S12

Droga ekspresowa S19

Nowe obwodnice w woj. mazowieckim

S50 i A50 jako obwodnica Aglomeracji Warszawskiej

Droga ekspresowa S10

Autostrada A2

W budowie znajduje się m.in. autostrada A2 na wschód od Warszawy. Prace prowadzone są na siedmiu odcinkach o łącznej długości 101 kilometrów do Białej Podlaskiej. W tym roku GDDKIA planuje otworzyć dwa z nich: A2 Kałuszyn (koniec obwodnicy Mińska Mazowieckiego) – Groszki i A2 Siedlce Zachód – Siedlce Południe.

GDDKIA planuje otwarcie dwóch odcinków autostrady A2 na wschód od Warszawy

Budowa autostrady A2 na trasie Mińsk Maz. - Siedlce

W projektowaniu jest dalsza część A2-ki do przejścia granicznego w Kukurykach. Z kolei na zachód od Warszawy obecna autostrada zostanie poszerzona o dodatkowy pas ruchu.

- Wybudowanie dodatkowych pasów ruchu na autostradzie A2 między Łodzią i Warszawą poprawi bezpieczeństwo i komfort podróży kierujących pojazdami – podkreślają drogowcy.

Ważna autostrada będzie rozbudowana. Już powstaje projekt

Droga ekspresowa S7

Olbrzymi plac budowy to również droga ekspresowa S7 po północnej stronie stolicy. Kierowcy mają już do dyspozycji 275 km drogi ekspresowej od węzła Gdańsk Południe do Płońska. Z dalszych 57 km trasy do Warszawy w realizacji jest odcinek Płońsk – Czosnów. Podróżujący będą mogli korzystać z 35 kilometrów trasy w 2025 r. Odcinek pomiędzy Czosnowem i Kiełpinem jest w realizacji na etapie projektowania. Druga część trasy z Czosnowa do stolicy, czyli odcinek Kiełpin – Warszawa (13 km) jest na etapie przetargu na wykonanie projektu budowlanego i uzyskaniu niezbędnych decyzji, w tym ZRID. - Przy braku odwołań podpisanie umowy będzie możliwe w czerwcu 2024 r. – zapowiada warszawski oddział GDDKIA.


S17 Wschodnia Obwodnica Warszawy

Niestety z fazy przygotowań cały czas nie może wyjść trasa S17 Drewnica – Ząbki – Warszawa Wschód, czyli Wschodnia Obwodnica Warszawy. To najbardziej potrzebna inwestycja, a nic nie wskazuje na to, że jej budowa ruszy w najbliższych latach. Sprawa utknęła w sądach. Jak wyjaśnia GDDKIA, podjęcie działań związanych z realizacją będzie możliwe po prawomocnym zakończeniu postępowań dotyczących decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przed NSA oraz GDOŚ.

Pisaliśmy o tym więcej tutaj:

Wschodnia Obwodnica Warszawy. S17 Warszawa Wschód – Drewnica dalej bez rozstrzygnięcia

Nowe obwodnice w woj. mazowieckim

Zdecydowanie lepiej ma się proces budowy nowych obwodnic dla mniejszych, mazowieckich miejscowości. Z czterech obwodnic, ujętych w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 w woj. mazowieckim, zrealizowane zostały już dwie: obwodnica Góry Kalwarii i Iłży.

Obwodnica Kołbieli jest w realizacji. Wojewoda Mazowiecki prowadzi postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji ZRID. W zakresie obwodnicy Łochowa prowadzona jest procedura uzyskania decyzji środowiskowej.

Kolejne obwodnice powstaną w ramach rządowego Programowi budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. Planowanych jest dziewięć inwestycji. Dwie obwodnice, Lipska (DK79) i Pułtuska (DK61/57), są już w realizacji. Kolejnych siedem obwodnic jest w fazie przygotowania dokumentacji projektowej, tj. Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wraz z elementami koncepcji programowej i materiałami do uzyskania decyzji środowiskowej. Drogowcy mają już decyzję środowiskową dla obwodnicy Skaryszewa, natomiast cztery wnioski o uzyskanie tej decyzji dla obwodnic Ostrołęki, Łącka, Sokołowa Podlaskiego i Zwolenia są w procedowaniu.

Droga ekspresowa S12

Olbrzymi zakres prac obejmie budowę nowej ekspresówki w południowej części województwa. Mowa o prawie 110 kilometrach drogi ekspresowej S12. Pierwszy odcinek nowej trasy niedawno trafił w ręce wykonawcy. Wkrótce podpisanie umowy na kolejny fragment. Oznacza to, że w realizacji będzie ponad 30 km trasy S12 od granicy z woj. łódzkim do miejscowości Wieniawa.

W realizacji droga S12 na granicy województw. Docelowo S12 zepnie A1 ze wschodnią granicą

W realizacji droga S12 na granicy województw. Docelowo S12 zepnie A1 ze wschodnią granicą

Mapa: GDDKIA

Dla odcinka drogi S12 Wieniawa – połączenie z S7 drogowcy mają już wydaną decyzję środowiskową. Ogłoszenie przetargu w systemie Projektuj i buduj będzie możliwe po uzyskaniu decyzji środowiskowej na sąsiedni odcinek S7 Radom – Puławy. Jak tłumaczy GDDKIA, wynika to ze skoordynowania prac dla obu odcinków.

Droga ekspresowa S19 – Via Carpatia

Na etapie opracowań projektowych jest mazowiecki odcinek trasy Via Carpatia, czyli drogi S19. Dla 33 km drogi ekspresowej S19 na odcinku granica z woj. podlaskim – Łosice – granica z woj. lubelskim, prowadzone są obecnie prace związane z przygotowaniem Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska prowadzi postępowanie administracyjne zmierzające do wydania decyzji środowiskowej.

Droga ekspresowa S10

Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej S50 i A50

Dla zachodniego fragmentu OAW opracowywana jest dokumentacja projektowa. Chodzi o dwa odcinki: S50 od S10 do DK92 oraz S50/A50 od DK92 do S7. Zgodnie z zawartymi w lipcu 2022 r. umowami, zakończenie prac projektowych przewidziane jest w I kwartale 2026 r.

Jedną z ostatnio podjętych propozycji jest poprowadzenie OAW po śladzie istniejącej drogi krajowej nr 50. GDDKIA planuje zlecić biurom projektowym przeprowadzenie dodatkowej analizy tego wariantu.

W toku jest też opracowanie dokumentacji przygotowawczej dla połączenia autostrady A1 od Włocławka do Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej (OAW). Przyszła droga ekspresowa S10 będzie skomunikowana z OAW na przecięciu z obecną DK50 pomiędzy Wyszogrodem a Płońskiem. Złożenie wniosku o wydanie decyzji środowiskowej planowane jest w I kwartale przyszłego roku. Pisaliśmy o tym wcześniej:

Oto proponowane warianty przebiegu trasy S10 i S50 do Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej A50 i drogi S7

Oto proponowane warianty przebiegu trasy S10 i S50 do Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej A50 i drogi S7
Mapa: GDDKIA

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na autostradzie A2 Utrudnienia na autostradzie A50 Jak dojadę - Warszawa