1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Od poniedziałku drożej na A4 Katowice – Kraków. Kto wybierze płatności automatyczne zapłaci mniej

Od poniedziałku drożej na A4 Katowice – Kraków. Kto wybierze płatności automatyczne zapłaci mniej

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2023-03-30
Od poniedziałku drożej na A4 Katowice – Kraków. Kto wybierze płatności automatyczne zapłaci mniej
Autostrada A4: odcinek Katowice - Kraków - kolejna podwyżka opłat. Zdjęcia: SAM SA
Od poniedziałku, 3 kwietnia br. wzrosną opłaty za przejazdy autostradą A4 Katowice-Kraków. Za przejazd całym odcinkiem zapłacimy 30 zł. Nowy cennik na autostradzie nie będzie obowiązywał przy płatnościach automatycznych. Kierowcy korzystający z tych form opłat zapłacą na każdym z dwóch placów poboru 13 zł, czyli o 2 zł mniej, niż ci kierowcy, którzy pozostaną przy płatnościach tradycyjnych.

 

Nowe stawki opłat na autostradzie A4

Od 3 kwietnia br. na koncesyjnym odcinku autostrady A4 Katowice - Kraków wszystkie kategorie pojazdów objęte zostaną nowymi stawkami. Wyniosą one na każdym z dwóch placów poboru opłat, w Mysłowicach i w Balicach:

  • 15 zł dla kategorii 1 – zmiana o 2 zł,
  • 27 zł dla kategorii 2 i 3 – zmiana o 3 zł (bonifikata w wysokości 19 zł),
  • 46 zł dla kategorii 4 i 5 – zmiana o 6 zł.

Stawka dla motocyklistów wzrośnie z 6 do 7 zł.

Opłaty na autostradach. Na jakich odcinkach A4 jest płatna? Ile za przejazd A4?


Ile kosztuje przejazd A4 Katowice - Kraków?

Oznacza to, że łącznie na opłaty na A4 Katowice – Kraków wydamy 30 zł. Zniżkami, w wysokości 13 proc., objęci będą tylko kierowcy korzystający z płatności automatycznych.

Od kwietnia podwyżki na autostradzie A4 Katowice – Kraków. Przygląda się im UOKiK

Przypominamy również o ostatnich podwyżkach na A2 Nowy Tomyśl - Konin:

Kolejna podwyżka opłat na autostradach. Znowu drożej na A2 Nowy Tomyśl – Konin

Zniżki na A4 dla płacących automatycznie

Koncesjonariusz A4 Katowice - Kraków, w przypadku samochodów osobowych, nadal premiować będzie przejazdy z aplikacją do videotollingu bądź elektronicznym poborem opłat A4Go rabatem. Korzystający z tych form wnoszenia opłat zapłacą na każdym z dwóch placów poboru 13 zł, czyli o 2 zł mniej, niż ci kierowcy, którzy pozostaną przy płatnościach tradycyjnych. Jest to jednocześnie o 3 zł więcej niż wynosiła stawka dla użytkowników videotollingu i A4Go przed zapowiadaną zmianą.

– Wraz z wprowadzeniem rabatów dla płatności automatycznych, kierowcy zyskali wybór, jakiego wcześniej, w sytuacji wprowadzania nowego cennika, nie mieli. To, ile płacą za przejazd, jest kwestią ich indywidualnej decyzji i otwartości na zmianę przyzwyczajeń. Zainstalowanie aplikacji w telefonie czy zamówienie urządzenia A4Go to zaledwie kilka minut, za którymi idą realne oszczędności. Nowi użytkownicy videotollingu lub A4Go, poruszający się samochodami osobowymi, nie odczują w ogóle zmiany wysokości opłat, bo dzięki rabatowi nie będzie ich ona dotyczyć – mówi Rafał Czechowski, rzecznik prasowy Stalexport Autostrada Małopolska S.A.– Stawka dla korzystających już od jakiegoś czasu z metod automatycznych co prawda wzrośnie, nadal jednak będzie niższa od tej regularnej. Ci kierowcy, którzy zdążyli już poznać metody automatyczne i przez ostatnie lata byli objęci bardzo atrakcyjnym rabatem, doceniają także inne zalety tego rozwiązania, m.in. dużo sprawniejsze pokonywanie autostradowych bramek – dodaje.

Częściowe zautomatyzowanie placów poboru opłat zwiększyło wyraźnie ich przepustowość. Wraz z rosnącym zainteresowaniem taką formą wnoszenia opłat za przejazdy, zarządca koncesyjnego odcinka A4 zmienił organizację ruchu na bramkach, przeznaczając dla kierowców korzystających z płatności automatycznych po trzy, a w sytuacjach dużego natężenia ruchu – nawet po cztery pasy dla każdego kierunku jazdy w Mysłowicach i w Balicach. Kierowcy samochodów ciężarowych, którzy wybierają metody automatyczne, podobnie jak wcześniej kierowcy osobówek, zyskali osobną bramkę.

Opłaty za autostrady w Polsce

Kierowcy aut osobowych zapłacą za przejazd autostradami: A1 Toruń – Gdańsk, A2 Świecko – Konin, A2 Konin – Stryków (koło Łodzi), A4 Wrocław – Katowice, A4 Katowice – Kraków. Poniżej przedstawiamy ważne informacje o opłatach za autostrady w Polsce. 

Opłaty za autostrady w Polsce

Mapa płatnych autostrad dla kierowców aut osobowych i motocykli

 

Mapa płatnych autostrad dla kierowców aut osobowych i motocykli. Mapa: GDDKIA

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na autostradzie A4 Jak dojadę - Kraków Jak dojadę - Katowice