1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Rozbudowa DK7 północnej wylotówki z Krakowa. Kiedy koniec prac na DK7 w Krakowie

Rozbudowa DK7 północnej wylotówki z Krakowa. Kiedy koniec prac na DK7 w Krakowie

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2022-06-18
Rozbudowa DK7 północnej wylotówki z Krakowa. Kiedy koniec prac na DK7 w Krakowie
Rozbudowa al. 29 Listopada w Krakowie postępuje. Prace w okolicy ul. Woronicza. Zdjęcia: czerwiec 2022, UM Kraków
Trwa rozbudowa alei 29 Listopada – głównej krakowskiej trasy wylotowej w kierunku północnym, w ciągu drogi krajowej nr 7. Najpoważniejsze utrudnienia w ruchu przypadną na okres wakacji. Równolegle oddawana kierowcom będzie nowo wybudowana infrastruktura. Po realizacji inwestycji wylotówka na Warszawę będzie miała na całym odcinku cztery pasy ruchu. Prace potrwają do końca przyszłego roku.

Modernizacja al. 29 Listopada na odcinku od ul. Opolskiej do granic miasta to jedna z kluczowych inwestycji transportowych na północy Krakowa. Ma ona za zadanie udrożnić wyjazd z Krakowa w kierunku Warszawy. Obecnie na wąskim odcinku tworzą się korki.

Zakopianka. Więcej czasu na wariant społeczny S7 Kraków – Myślenice

Zakres prac związanych z rozbudową al. 29 Listopada obejmie przebudowę istniejące drogi krajowej nr 7 na Warszawę na odcinku ok. 2,6 km od ul. Woronicza do granic miasta wraz z modernizacją obiektów inżynierskich oraz rozbudową, przebudową i budową infrastruktury: odwodnienia, oświetlenia, sygnalizacji świetlnej i kolidującego uzbrojenia. W ramach zadania powstaje 5,3 km ścieżek rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych, 2,8 km buspasów, które będą również służyć do skrętu w prawo, a tam gdzie to konieczne, ustawione zostaną ekrany akustyczne w trosce o komfort mieszkańców. Projekt przewiduje łącznie przebudowę i budowę aż 15 skrzyżowań z ulicami dochodzącymi do wylotówki na Warszawę. Przebudowywane są dwa wiadukty kolejowe, a także infrastruktura techniczna. Jednym z elementów zadania jest rozbudowa dwóch przecinających się z wylotówką na Warszawę wiaduktów kolejowych na liniach kolejowych nr 8 i nr 95.

Budowa S52 Północnej Obwodnicy Krakowa będzie zasilona z UE

Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm: STRABAG Infrastruktura Południe Sp. z o.o. (lider), STRABAG Sp. z o.o. (partner).

Obecnie prowadzone są roboty przy infrastrukturze towarzyszącej i sieciach w rejonie ul. Woronicza. Tu prace potrwają do połowy sierpnia 2022 r. Po wykonaniu instalacji podziemnych, powstanie nowa nawierzchnia. Wykonawca z pracami będzie się posuwał w kierunku północnym, uwalniając dla ruchu zmodernizowane odcinki jezdni.

Prace przy rozbudowie DK7 w Krakowie - okolice ul. Woronicza, układanie kanalizacji i innych sieci
Prace przy rozbudowie DK7 w Krakowie - okolice ul. Woronicza, układanie kanalizacji i innych sieci. Zdjecia: GDDKIA


Wschodnia Obwodnica Warszawy z problemami. S17 Zakręt - Lubelska najwcześniej jesieniąPrace na rozbudowie północnej wylotówki, DK7 w Krakowie

Prace na rozbudowie północnej wylotówki, DK7 w Krakowie. Zdjecia: UM Kraków

Rozbudowa A4 Autostradowej Obwodnicy Krakowa. Jest przetarg, powstaną różne warianty

Spory postęp robót widać w rejonie skrzyżowania z ul. Dobrego Pasterza. Wykonawca asfaltuje już nowe pasy po stronie wschodniej al. 29 Listopada, przed stacją benzynową. Od 27 czerwca roboty obejmą część tego skrzyżowania po stronie kościoła, a kierowcy będą jeździć po stronie północnej ul. Dobrego Pasterza.

Zamknięcie dla ruchu od 13 czerwca magistrali kolejowej na linii nr 95 pozwoliło wykonawcy na rozpoczęcie działań na wiadukcie w rejonie ul. Kuźnicy Kołłątajowskiej. Obecnie usuwana jest tam sieć trakcyjna, a roboty wyburzeniowe rozpoczną się po 20 czerwca. Pierwsze zmiany w organizacji ruchu związane z tym etapem wprowadzone będą 22 czerwca.


Rozbudowa w Krakowie. Nowe jezdnie DK7 z nawierzchnią

Rozbudowa al. 29 Listopada w Krakowie. Nowe jezdnie DK7 z nawierzchnią. Zdjecia: czerwiec 2022 r. UM Kraków

Nieco wyżej na północ też widać mobilizację firm wykonawczych. Do przejęcia ruchu przygotowywany jest odcinek od ul. Banacha w kierunku granicy miasta. Chodzi o zupełnie nową jezdnię, która powstaje w ramach kontraktu. Na przełomie czerwca i lipca tego roku zostanie ona udostępniona kierowcom. Drogowcy zajmą się starą jezdnią.

- Po zakończeniu realizacji zadania – co planowane jest na koniec 2023 r. – arteria wylotowa na północ będzie miała właściwe parametry techniczne, a zastosowane rozwiązania zminimalizują wpływ tej drogi na otoczenie. Poprawi się płynność ruchu, przez co skróci się czas podróży, zmniejszy się emisja hałasu i spalin. Sprawniej będzie działać komunikacja autobusowa, a to dzięki budowie buspasów. Dodatkowo, modernizacja istniejącej infrastruktury i budowa nowej – szczególnie kanalizacji deszczowej uchroni ten rejon miasta przed zalewaniem wodą z deszczów nawalnych. Co ważnie, po zakończeniu zadania utworzone będą zielone skwery w rejonie ul. Chlebowej, Rybianka i Felińskiego – informuje krakowski magistrat.

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze 7 Jak dojadę - Kraków