1. Strona główna
  2. Miejscowości
  3. Płock - mapa samochodowa

PŁOCK - MAPA SAMOCHODOWA

PŁOCK - NA MAPIE

Płock

Płock to miasto powiatowe położone w centralnej Polsce, w zachodniej części województwa mazowieckiego (w latach 1975-1998 Płock był siedzibą władz województwa płockiego). Leży na pograniczu Pojezierza Dobrzyńskiego i Kotliny Płockiej, nad Wisłą. Płock liczy ponad 122 tys. mieszkańców a jego powierzchnia zajmuje niewiele ponad 88 km kw., co czyni go trzecim w województwie (po Warszawie i Radomiu) i pod względem ludności i terytorium. Na układ drogowy Płocka składają się m.in. drogi krajowe nr 60 i 62 oraz drogi wojewódzkie nr 559, 562, 564, 567, 575.
Płock

Płock wyróżnia wyjątkowo malownicze położenie na stromej, 52 metrowej skarpie, zwanej Wzgórzem Tumskim. To historyczna stolica Mazowsza – gród książęcy istniał tu już w X w. (dla porównania pierwszą lokację Warszawy datuje się na początki XIV w. a jej rozkwit na przełom XV i XVI). Co ciekawe, Płock pełnił w latach 1079-1138 (czyli do rozbicia dzielnicowego) funkcję stolicy Polski. W Kaplicy Królewskiej Bazyliki Katedralnej znajduje się sarkofag ze szczątkami władców: Władysława I Hermana i Bolesława III Krzywoustego. Zamek był niegdyś siedzibą książąt mazowieckich, a obecnie, w Płocku urzędują biskupi. 

Drogi w Płocku

Przez centrum Płocka przebiegają dwie drogi krajowe – nr 60 i nr 62 (biegnąc wspólnie przekraczają Wisłę Mostem Solidarności) – które przecinają miasto – odpowiednio: z północnego-wschodu na południowy-zachód i z północnego-zachodu na południowy-wschód. DK60 to trasa długości ok. 245 km, łącząca Łęczycę (województwo łódzkie) i Ostrów Mazowiecką (województwo mazowieckie). Droga ta stanowi dla Płocka połączenie z województwem łódzkim i położonym tuż za granicą województw węzłem Kutno-Północ na autostradzie A1 (40 km od miasta). DK60 biegnie przez centrum miasta Trasą ks. Popiełuszki, Mostem Solidarności przekracza Wisłę (wspólnie z DK62), ulicami Wyszogrodzką, Piłsudskiego, Jachowicza i Bielską opuszcza Płock.

Droga krajowa nr 62 wjeżdża do miasta ul. Popłacińską, następnie wiedzie Portową, Kolejową, Kutnowską i Trasą ks. Popiełuszki (wraz z DK60) po czym Wyszogrodzką opuszcza miasto. Jest to droga o długości ok. 361 km, łącząca Strzelno w województwie kujawsko-pomorskim i Siemiatycze (województwo podlaskie). 62-ka biegnie przez Kruszwicę, Włocławek, Nowy Dwór Mazowiecki i Sokołów Podlaski. Stanowi dla Płocka połączenie z położonym po sąsiedzku województwem kujawsko-pomorskim i centrum województwa mazowieckiego na północ od stolicy.

Od 2014 roku powstaje obwodnica Płocka, biegnąca na prawym brzegu Wisły, w północnych rejonach miasta. Projekt obwodnicy Płocka obejmuje odcinek o łącznej długości ok. 6 km. Trasa docelowo połączy most przez Wisłę im. Solidarności z ul. Otolińską i Bielską, którędy biegnie droga krajowa nr 60 oraz z zakładem głównym PKN Orlen, największym kompleksem rafineryjno-petrochemicznym w kraju. W chwili obecnej powstaje drugi odcinek drogi (pierwszy został oddany do użytku kierowców w listopadzie 2014 r.). całość inwestycji pochłonie 140 mln zł i ma zakończyć się w roku 2018.

W Płocku bieg zaczyna aż pięć dróg wojewódzkich:

DW559 – biegnie do Lipna w województwie kujawsko-pomorskim; jej długość to ok. 47 km. Droga startuje w ścisłym centrum miasta, odbijając na północ od krajowej 60-ki. Ulicą Kobylińskiego opuszcza miasto, kierując się cały czas na północ.

DW562 – droga o przebiegu analogicznym do krajowej 62-ki, tyle że wiedzie prawym brzegiem Wisły. Startuje na północno-zachodnich obrzeżach Płocka i także na północny-zachód się kieruje. Po 49 km od startu dociera do Szpetala Górnego w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie kończy bieg.

DW564 – to połączenie biegnących po dwu stronach Wisły krajowej 62-ki z wojewódzką 562-ką. To krótka, dwukilometrowa, droga przez Wisłę, tyle że... bez przeprawy przez rzekę. Droga urywa się na brzegu a wznawia bieg po drugiej stronie Wisły.

DW567 – odbija od krajowej 60-ki w centrum miasta. Biegnie ul. Otolińską na północny-zachód i nią opuszcza granice miasta. Po 29 km dociera do Góry.

DW575 – poza króciutką 564-ką jedyna droga wojewódzka Płocka biegnąca na lewym brzegu Wisły. Zaczyna bieg w na skrzyżowaniu ulic Kolejowej i Dobrzykowskiej, odbijając na południowy-wschód od krajowej 62-ki, po czym Trasie ks. Jerzego Popiełuszki przecina dwie drogi krajowe – nr 60 i nr 62 – i opuszcza miasto. To najdłuższa z płockich dróg wojewódzkich – ma 78 km i łączy Płock z Nowym Kazuniem, nieopodal Nowego Dworu Mazowieckiego.

PŁOCK - AKTUALNA MAPA DRÓG

Poniżej prezentujemy mapę samochodową miejscowości Płock. Na interaktywną mapę Google naniesione zostały przebiegi najważniejszych dróg w miejscowości i najbliższej okolicy. Kolorem zielonym oznaczono przebieg gotowych odcinków autostrad. Kolorem niebieskim oznaczono drogi ekspresowe. Kolorem czerwonym oznaczone zostały drogi krajowe, a pomarańczowym drogi wojewódzkie. Na mapie samochodowej prezentujemy zatem cały istniejący system drogowy miejscowości Płock. Autostrady i drogi ekspresowe tworzą w Polsce sieć dróg szybkiego ruchu, która rozrasta się z roku na rok. Linią przerywaną zaznaczono te odcinki tych ważnych dróg, które są w budowie, a kropkami odcinki planowane. Zwracamy uwagę na to, że wszystkie zamieszczone na mapie przebiegi mają charakter wyłącznie orientacyjny i nie należy ich traktować jako rzeczywiste przebiegi dróg, zwłaszcza dróg planowanych, bowiem w dużym powiększeniu mapy mogą wystąpić znaczące różnice pomiędzy przebiegiem faktycznie planowanym, a tym zamieszczonym na mapie.

autostrada
droga ekspresowa
droga krajowa
droga wojewódzka
PŁOCK - aktualna mapa dróg

PŁOCK - GŁÓWNE DROGI I ULICE

PŁOCK - INFORMACJE O BUDOWIE I REMONTACH DRÓG

Więcej o drogach w miejscowości Płock

PŁOCK - JAK DOJADĘ

PŁOCK - ODLEGŁOŚCI DO NAJWIĘKSZYCH MIAST

POPULARNE W CONADROGACH.PL