Piła
Nazwa Piła pochodzi od pierwotnego położenia osady przy tartaku eksploatującym miejscową puszczę. Piła znajdowała się we władaniu książąt pomorskich, następnie Krzyżaków aż w 1368 roku do Polski włączył ją Kazimierz Wielki. W wyniku II Wojny Światowej miasto ucierpiało w 75% a centrum w 90%. W Pile urodził się ks. Stanisław Staszic, który był synem miejscowego burmistrza.
Drogi w Pile
W granicach Piły biegną dwie drogi krajowe – nr 10 i nr 11. Obie biegną wspólnie, omijając centrum miasta tworza obwodnicę Piły od wschodu. Ukończenie budowy tej jednojezdniowej obwodnicy pozwoliło na wyprowadzenie ruchu tranzytowego z centrum miasta. Plany jej przebudowy i przedłużenia, zakładające m.in. wspólne obejście Piły i Ujścia w ciągu drogi ekspresowej S11 o łącznej długości prawie 18 km nie będą jednak realizowane wcześniej, niż po roku 2018.
DK10 – droga o długości ok. 467 km, łącząca granicę polsko-niemiecką w Lubieszynie (województwo zachodniopomorskie) i Płońsk (mazowieckie). Droga biegnie przez Szczecin, Stargard Szczeciński, Wałcz, Bydgoszcz i Toruń.
DK11 – droga o długości ok. 596 km łącząca Kołobrzeg (województwo zachodniopomorskie) i Bytom (województwo śląskie). 11-ka przebiega m.in. przez Koszalin, Szczecinek, Poznań, Jarocin, Ostrów Wielkopolski, Kępno, Kluczbork, Lubliniec i Tarnowskie Góry.
W 2011 roku dobiegła końca budowa wewnętrznej obwodnicy Piły w ciągu ulic: Koszalińskiej, 500-lecia Piły, Głuchowskiej, J. Kusocińskiego, Okólnej, Zygmunta Starego, S. Okrzei, Podgórnej i A. Mickiewicza, której zadaniem jest usprawnienie ruchu między poszczególnymi osiedlami z pominięciem ścisłego centrum. W ramach inwestycji wybudowano m.in. cztery ronda i trzy mosty nad Gwdą i jej starorzeczem w północnej części miasta.
W Pile biegną trzy drogi wojewódzkie, co ciekawe wszystkie zaczynają bieg w mieście, wszystkie w tym samym miejscu – na Rondzie Jana Pawła II w centrum miasta – rozchodząc się koncentrycznie w trzech kierunkach.
DW179 – odbija na zachód, łączy Piłę z Rusinowem (DK22) w województwie zachodniopomorskim, ma długość 41 km. Z Piły wydostaje się alejami Jana Pawła II i Wojska Polskiego.
DW180 – droga długości 45 km, łącząca Piłę z Kocieniem Wielkim. Przez Piłę biegnie Aleją Piastów i ul. Siemiradzkiego.
DW188 – najważniejsza pilska droga wojewódzka. Ma długość ok. 67 km i łączy Piłę z Człuchowem (województwo pomorskie). Droga biegnie przez miejscowości Złotów i Debrzno. 188-ka wyjeżdża z miasta Aleją Powstańców Wielkopolskich, kierując się na północny-wschód. Przecina biegnące wspólnie krajowe drogi nr 10 i 11 i kieruje się ku województwu pomorskiemu.