1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Co z budową S10 – ekspresowego połączenia od Szczecina do A1

Co z budową S10 – ekspresowego połączenia od Szczecina do A1

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2024-04-02
Co z budową S10 – ekspresowego połączenia od Szczecina do A1
Rozkręca się realizacja drogi ekspresowej S10. Zdjęcia: GDDKIA
Droga S10, o długości ok. 410 km, będzie łączyła Szczecin przez Piłę, Bydgoszcz i Toruń z autostradą A1, a w dalszej perspektywie również z aglomeracją Warszawską w ciągu drogi S50/A50. Realizacja wszystkich brakujących odcinków zapisana jest w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. Dzięki tej drodze powstanie alternatywny szlak transportowy na północ od autostrady A2. Sprawdzamy, jak wygląda obecnie stan realizacji trasy S10.

Odcinki S10 w użytkowaniu

Obecnie kierowcy oprócz użytkowanego odcinka S10 od Zdunowa (granica miasta Szczecin) do Stargardu oraz obwodnicy Wałcza w woj. zachodniopomorskim korzystają także z trzech innych odcinków S10. To obwodnica Wyrzyska (w części jednojezdniowa) w woj. wielkopolskim oraz Bydgoszcz Zachód – Bydgoszcz Południe i Toruń Zachód – Toruń Południe (jednojezdniowa) w woj. kujawsko-pomorskim. Jest to w sumie około 60 km drogi ekspresowej S10 w użytkowaniu.

Odcinki S10 w realizacji

W realizacji są cztery odcinki drogi S10 od węzła Bydgoszcz Południe do węzła Toruń Południe. Pierwszy wniosek o ZRID został złożony w lipcu, drugi w sierpniu, a trzeci w grudniu ubiegłego roku. Dla czwartego odcinka, drugiej nitki południowej obwodnicy Torunia, w dalszym ciągu opracowywane są materiały do wniosku o ZRID.

Mapa drogi ekspresowej S10 Bydgoszcz - Toruń - węzły drogowe

Mapa drogi ekspresowej S10 Bydgoszcz - Toruń - węzły drogowe

Mapa: GDDKIA

Odcinki S10 w przetargu na budowę

W przetargu jest cała trasa S10 od Szczecina do Piły. 13 marca poznaliśmy oferty dla sześciu odcinków. W ramach zadania powstanie ponad 113 kilometrów nowej ekspresówki. Większość trasy S10 wybuduje Budimex. Pisaliśmy o tym więcej tutaj:

GDDKIA wybrała wykonawców drogi S10 Szczecin – Piła

Pod koniec marca drogowcy wyłonili wykonawcę dla ekspresowego wylotu ze Szczecina tj. odc. S10 Szczecin Kijewo – Zdunowo.

Ekspresowy wjazd do Szczecina - jest wykonawca S10 Szczecin Kijewo – Zdunowo

Czekamy jeszcze na rozstrzygnięcie przetargu dla odcinka Recz – Cybowo. Wybór ofert drogowcy zapowiedzieli na kwiecień.

Mapa odcinków drogi ekspresowej S10 Szczecin - Piła

Stan realizacji drogi ekspresowej S10 Szczecin - Piła

Mapa: GDDKIA

Odcinki S10 w przygotowaniu

Dla nowych odcinków trasy S10 na terenie woj. wielkopolskiego, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych złożyła wnioski o uzyskanie DŚU. Mowa o fragmentach S10 Piła – Wyrzysk (o długości ok. 28 km) oraz dla dobudowy drugiej jezdni dla obwodnicy Wyrzyska (na odcinku 5 km). Po wydaniu decyzji środowiskowych możliwe będzie ogłoszenie przetargów na wybór wykonawców, którzy zaprojektują i wybudują nowa ekspresówkę.

Ekspresowa S10 na obwodnicy Wyrzyska. Jest wniosek o decyzję środowiskową

W przygotowaniu znajdują się odcinki trasy S10 Wyrzysk – Bydgoszcz (40 km) oraz A1 – Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej. Pierwszy z nich uzyskał w listopadzie 2022 decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, a w lutym br. drogowcy podpisali umowę na rozpoznanie i badanie podłoża z elementami Koncepcji programowej. W przypadku drugiego projektanci pracują nad Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowym (STEŚ). 

Ważny krok do budowy S10 Wyrzysk – Bydgoszcz

Trwają też prace przygotowawcze związane z poszerzeniem około 35 km autostrady A1 na odcinku Toruń – Włocławek, który będzie miał wspólny przebieg z S10, o dodatkowy pas ruchu.

Przebieg trasy S10 od autostrady A1 do Warszawy – mapy

Przebieg trasy S10 od autostrady A1 do Warszawy – mapy

Mapa: GDDKIA

 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S10 Jak dojadę - Bydgoszcz Jak dojadę - Toruń