1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Minister transportu zapowiada nowe przetargi na drogi ekspresowe

Minister transportu zapowiada nowe przetargi na drogi ekspresowe

  1. A.K.
  2. conadrogach.pl
  3. 2013-04-05
Minister transportu zapowiada nowe przetargi na drogi ekspresowe
Ponad 50 nowych przetargów na ponad 700 km nowych dróg ekspresowych za 31 mld zł - zapowiedział w Sejmie minister transportu Sławomir Nowak. Budowy maja doczekac się brakujące odcinki dróg ekspresowych S3, S5, S7, S8, S17 i S19. Szef resortu transportu obiecał, że do 2020 r. Polska domknie sieć autostrad i dróg ekspresowych. Ma być to możliwe dzięki pozyskanym środkom finansowym z z unijnego funduszu spójności na lata 2014-2020.
Według zapowiedzi ministra transportu przetargi dotyczyć będą dróg ekspresowych: S3 na odcinku Sulechów-Lubawka, S5 Wrocław - Poznań i Mielno - Gniezno (docelowo do Bydgoszczy), S7 Olsztynek - Miłomłyn, S7 Nidzica - Napierki, S7 Radom - Sakrżysko - Kamienna wraz z obwodnicą Radomia, Chęciny do granicy województwa świętokrzyskiego, odcinek krakowskiej drogi ekspresowej S7 Igołomska-Christo Botewa, S8 na odcinku Radziejowice-Paszków, S8 - granica województwa mazowieckiego - Zambrów, S17 Zakręt-Kurów, S19 - obwodnica Lublina.

Do 2020 r. długość autostrad ma wynosić około 2000 km, a dróg ekspresowych - około 5300 km (łączna długość dróg o najwyższym standardzie osiągnie zatem około 7300 km) – tak zakłada przyjęta w 2011 r. rządowa koncepcja rozwoju sieci drogowej w Polsce. W pierwszej kolejności ma być dokończony  program budowy autostrad i dróg ekspresowych (A+S) oraz przebudowa pozostałych dróg.

Głównym założeniem resortu transportu na najbliższe lata jest planowanie inwestycji tak by powstały  całe ciągi autostrad i dróg ekspresowych. Dlatego priorytetowa jest budowa dróg: A1 z Tuszyna do Pyrzowic, A2 do wschodniej granicy, S3 z Nowej Soli do granicy czeskiej, S5 z Poznania do Wrocławia, S6 ze Szczecina do Gdańska, S7 z Gdańska przez Warszawę i Kraków do Rabki, S8 z Wrocławia do Łodzi i z Warszawy do Białegostoku, S17 z Lublina do Warszawy i S19 na całej długości od granicy z Białorusią przez Białystok, Lublin i Rzeszów do granicy ze Słowacją.

Czytaj także:

Przetarg na obwodnicę Marek w ciągu S8 ogłoszony

Ponad miliard na budowę A1 Czerniewice - Kowal

Ruszą drogi ekspresowe z nowego budżetu unijnego

 
Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na autostradzie A1 Utrudnienia na autostradzie A2 Jak dojadę - Lubawka Jak dojadę - Wrocław