1. Strona główna
 2. Informacje
 3. S14 Zachodnia Obwodnica Łodzi – południowa część oddana do użytku

S14 Zachodnia Obwodnica Łodzi – południowa część oddana do użytku

 1. Anna Kluba
 2. conadrogach.pl
 3. 2022-06-25
S14 Zachodnia Obwodnica Łodzi – południowa część oddana do użytku
Zakończył się kolejny etap budowy drogi ekspresowej S14 - Zachodniej Obwodnicy Łodzi. Na mapie S14 Łódź Lublinek - Aleksandrów Łódzki. Zdjęcia: Budimex/Strabag
Kierowcy mogą korzystać z nowego, ponad 12-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S14 stanowiącego południowy odcinek Zachodniej Obwodnicy Łodzi. W ciągu odcinka od węzła Łódź Lublinek do węzła Aleksandrów Łódzki powstały aż cztery węzły drogowe i kilkanaście obiektów inżynieryjnych. To kolejny etap domykania ringu dróg szybkiego ruchu wokół aglomeracji łódzkiej. Trasa pozwoli wyprowadzić część ruchu nie tylko z Łodzi, ale także z sąsiednich miejscowości Aleksandrów Łódzki i Konstantynów Łódzki. Kompletną obwodnicą kierowcy pojadą w 2023 roku, po oddaniu ostatniego, północnego odcinka.

Odcinek drogi S14 Łódź Lublinek - Aleksandrów Łódzki realizowało w formule projektuj i buduj konsorcjum firm Budimex i Strabag. Umowę podpisano na początku października 2018 r. Prace budowlane rozpoczęły się w 2019 roku. Zgodę na Realizację Inwestycji Drogowej wykonawca otrzymał w wakacje 2020 roku.

Pojedziemy szybciej na A1. Nowe odcinki autostrady Tuszyn – Częstochowa

Nowy fragment ekspresówki ma dwie jezdnie po dwa pasy ruchu oraz pas awaryjny. Nawierzchnia ścieralna została zrealizowana w technologii betonu asfaltowego. W ramach budowy powstało 17 obiektów inżynierskich. Zbudowano cztery węzły: Łódź Lublinek (S14/DK14 bis), Łódź Retkinia (S14/ul. Maratońska), Konstantynów Łódzki (S14/DK71) i Aleksandrów Łódzki (S14/DK71), które skomunikują nową trasą Łódź, Konstantynów Łódzki i Aleksandrów Łódzki. 630,5 mln zł. Wartość całości inwestycji wraz z dodatkowo zrealizowanym węzłem Teofilów wyniosła 630,5 mln zł.

Dwa przetargi na A2 Łódź – Warszawa, najpierw projekt potem ruszy budowa


Droga ekspresowa S14 w okolicy węzła Konstatynów Łódzki

Droga ekspresowa S14 w okolicy węzła Konstatynów Łódzki. Zdjecia: Budimex/Strabag

- Największym wyzwaniem inżynierskim były usunięcie kolizji nowych sieci przesyłowych w pasie drogi z istniejącymi wcześniej instalacjami podziemnymi: wodnymi, energetycznymi, gazowymi. Takich punktów było ponad 200 – mówi Cezary Łysenko – Dyrektor Budownictwa Infrastrukturalnego Budimex SA.

Aktualne dane o sieci dróg w Polsce: autostrady, drogi ekspresowe i krajowe. Program Budowy Dróg Krajowych i Program Budowy 100 Obwodnic

Droga S14 Konstantynów Łódzki – Łódź Lublinek w liczbach:

 • Trasa główna S14 - 12,184 km
 • Węzły drogowe - 4 szt.
 • Obiekty inżynieryjne - 17 szt.
 • Przepusty skrzynkowe rozbudowa i przebudowa: 10 szt.
 • Wykopy: 548 382,00 m3
 • Nasypy: 1 477 505,00 m3
 • Warstwy ścieralnej z betonu asfaltowego: 47 442,00 m2
 • Warstwy ścieralnej SMA: 273 110,00 m2
 • Nawierzchnie bitumiczne razem: 320 552m2
 • Ilość mieszanek minera-asfaltowych: 250 000 ton


Kierowcy mogą jechać nową drogą S14 od węzła Łódź Lublinek do węzła Aleksandrów Łódzki.

Od 25 czerwca 2022 r. kierowcy mogą jechać nową drogą ekspresową S14 od węzła Łódź Lublinek do węzła Aleksandrów Łódzki. Zdjecia: Budimex/Strabag 


Oddana droga ekspresowa S14 na odcinku od węzła Łódź Lublinek do węzła Aleksandrów Łódzki pozwoli nie tylko zdecydowanie poprawić komfort codziennego funkcjonowania mieszkańcom okolicznych miejscowości ale także skróci czas przejazdu z Pabianic do Aleksandrowa Łódzkiego co najmniej o połowę. Dzięki temu ograniczony zostanie także ruch na wysłużonej i zatłoczonej DK71.

Droga S12. W przygotowaniu 230 km trasy, w budowie obwodnica Chełma

Zachodnia Obwodnica Łodzi w etapach

Wspomniany odcinek S14 to już trzeci etap powstawania Zachodniej Obwodnicy Łodzi. Pierwszy odcinek S14-ki, od Łodzi do Dobronia, o długości 15,2 km (z czego 9,6 km stanowiła droga ekspresowa, a pozostałe 5,6 km DK14 bis) został oddany do ruchu blisko 10 lat temu - latem 2012 roku. Kolejny, między węzłami Dobroń i Róża, o długości 3,3 km, realizowany był w ramach budowy drogi ekspresowej S8. Do ruchu przekazany został dwa lata później - latem 2014 roku. Aktualnie oddany fragment trasy to już jej przedostatni odcinek.


Droga ekspresowa S14 - odcinek zrealizowany w latach poprzednich

Droga ekspresowa S14 - odcinek zrealizowany w latach poprzednich. Zdjecia: GDDKIA


S14 Aleksandrów Łódzki - Emilia (połaczenie z A2) w budowie 

W budowie pozostaje północny fragment. To 16-kilometrowy fragment trasy od węzła Aleksandrów Łódzki do węzła Emilia. Aktualnie zaawansowanie prac sięga tam 70 proc. i wszystko wskazuje na to, że zgodnie z planami zostanie oddany do ruchu wiosną przyszłego roku. Kierowcy musza liczyć się z dużymi utrudnieniami w ruchu.


Budowa północnego fragmentu trasy S14 do połączenia z autostradą A2

Nadal trwa budowa północnego fragmentu trasy S14 do połączenia z autostradą A2. Zdjećia: GDDKIA


- W związku z faktem, że nadal trwa budowa II odcinka S14 - od węzła Aleksandrów Łódzki do węzła Emilia - na pierwszym z tych węzłów (Aleksandrów Łódzki) obowiązuje tymczasowa organizacja ruchu. Tak będzie do chwili oddania II odcinka S14, co planowane jest na wiosnę przyszłego roku. Ponieważ na węźle Aleksandrów Łódzki cały ruch z S14 od południa będzie przekierowywany na DK71, należy liczyć się z utrudnieniami. Istnieje prawdopodobieństwo, że w godzinach największego natężenia ruchu wystąpi tam czasowe wyczerpanie przepustowości, co będzie się wiązało z chwilowym blokowaniem się drogi. Po uruchomieniu I odcinka S14 (węzeł Łódź Lublinek - węzeł Aleksandrów Łódzki) będziemy na bieżąco monitorowali sytuację na węźle i w razie potrzeby podejmiemy niezbędne działania zaradcze. Z chwilą oddania do użytkowania II odcinka S14 (węzeł Aleksandrów Łódzki - węzeł Emilia) wprowadzona zostanie docelowa organizacja ruchu, która zapewni pełną przepustowość węzła – informuje łódzki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Droga S14, Zachodnia Obwodnica Łodzi - mapa z nazwami węzłów

Droga S14, Zachodnia Obwodnica Łodzi - mapa z nazwami węzłów

Mapa północnej trasy S14. Źródło GDDKIA

Po oddaniu całej zachodniej obwodnicy poprawi się nie tylko lokalny układ komunikacyjny, ale ułatwiony będzie przejazd z północy i centrum kraju do woj. dolnośląskiego. Będzie to także ostateczne domknięcie ringu dróg szybkiego ruchu (od północy autostrada A2, od wschodu autostrada A1, od południe droga ekspresowa S8 i od zachodu droga ekspresowa S14) wokół aglomeracji łódzkiej, tym samym czyniąc ją pierwszym takim miejscem w Polsce.


Droga ekspresowa S14, jako Zachodnia Obwodnica Łodzi, domknie ring wokół aglomeracji łódzkiej

Droga ekspresowa S14, jako Zachodnia Obwodnica Łodzi, domknie ring wokół aglomeracji łódzkiej. Zdjecia: GDDKIA

Budowa obu odcinków drogi ekspresowej S14, zarówno węzeł Łódź Lublinek - węzeł Aleksandrów Łódzki, jak i węzeł Aleksandrów Łódzki - węzeł Emilia, jest dofinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na kwotę ponad 903 mln zł w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S14 Jak dojadę - Aleksandrów Łódzki Jak dojadę - Łódź