1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Via Baltica. Przybywa nowych kilometrów drogi S61. Ekspresowo do granicy z Litwą

Via Baltica. Przybywa nowych kilometrów drogi S61. Ekspresowo do granicy z Litwą

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2022-12-06
Via Baltica. Przybywa nowych kilometrów drogi S61. Ekspresowo do granicy z Litwą
Podlasie to obecnie olbrzymi plac budowy drogi ekspresowej S61. W grudniu 2022 r. pojedziemy nowym odc. Suwałki - Budzisko. Zdjęcia: GDDKIA
GDDKiA zapowiada, że w grudniu 2022 zostanie oddany do użytku fragment drogi ekspresowej S61 z Suwałk do Budziska, na granicy z Litwą. To 24-kilometrowy fragment trasy Via Baltica. Kolejnym odcinkiem S61 Wysokie – Ełk w woj. warmińsko-mazurskim pojedziemy wiosną przyszłego roku. Cała droga ekspresowa S61 z Ostrowi Mazowieckiej do Budziska ma być gotowa w II połowie 2025 roku. Ostatnim oddanym do użytku odcinkiem ma będzie obwodnica Łomży.

Obecnie kierowcy na trasie Warszawa – Budzisko mają do dyspozycji blisko 130 km ekspresowej trasy. Składa się na to S8 z warszawy do Ostrowi Mazowieckiej i dalej nowe odcinki S61 pomiędzy węzłami Śniadowo i Łomża Południe, od węzła Kolno do Ełk Południe oraz od węzła Kalinowo do końca obwodnicy Suwałk. W 2022 roku przyniósł dwa odcinki o łącznej długości 47 km. To będący już w użytkowaniu odcinek Szczuczyn – Ełk Południe (woj. warmińsko - mazurskie) oraz szykowany do otwarcia Suwałki - Budzisko (woj. podlaskie).

Wiemy, jakie nowe drogi ekspresowe do końca 2022 roku

W grudniu będą oddane 24 km trasy S61 Suwałki - Budzisko

Jeszcze w tym miesiącu kierowcy dostaną nowe, ekspresowe kilometry trasy Via Baltica przy granicy z Litwą. Będzie to 24 km odcinek drogi S61 od obwodnicy Suwałk do Budziska (woj. podlaskie). Po otwarciu, kierowcy będą mieli nieprzerwany ciąg ekspresowej trasy Via Baltica o długości blisko 40 km.

Wiosną koniec budowy S61 w woj. warmińsko-mazurskim

Na tym nie koniec dobrych wiadomości, bo na wiosnę zakończy się budowa odcinka S61 Wysokie – Ełk. Będzie to trzeci i ostatni z odcinków drogi ekspresowej S61 realizowanych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. We wrześniu br. GDDKIA oddała do ruchu ponad 23 km odcinek drogi ekspresowej S61 pomiędzy Szczuczynem w węzłem Ełk Południe. Wcześniej, na początku 2022 roku kierowcy pojechali odcinkiem Wysokie – Raczki.

Mamy już 130 km polskiego odcinka szlaku Via Baltica. Otwarta S61 Szczuczyn – Ełk

Droga ekspresowa S61 na odcinku Szczuczyn - Ełk

Droga ekspresowa S61 na odcinku Szczuczyn - Ełk. Zdjęcia: GDDKIA


Nowe odcinki z obwodnicą Łomży w latach 2023 – 2025

W przyszłym roku zakończy się budowa dwóch kolejnych odcinków trasy S61: Ełk Południe – Wysokie (woj. warmińsko – mazurskie) oraz Podborze – Śniadowo (woj. mazowieckie). Będą one oddane do ruchu odpowiednio wiosną i jesienią 2023 r. uzupełniając S61 o kolejne 42,4 km.

Jako ostatni, udostępniony zostanie dwujezdniowy odcinek S61 stanowiący część obwodnicy Łomży, tj. od węzła Łomża Zachód do węzła Kolno z mostem przez Narew. Umowny termin zakończenia budowy to połowa 2025 r., chociaż GDDKIA zakłada zapewnienie przejezdności na całej obwodnicy Łomży (wraz z gotowym już odcinkiem Łomża Południe – Łomża Zachód) w połowie 2024 roku. Ostatecznie budowa całej drogi S61 zakończy się w 2025 r.

Droga ekspresowa S61 będzie miała około 220 kilometrów. Zaczyna się na węźle Podborze koło Ostrowi Mazowieckiej i kończy w Budzisku na granicy państwa z Litwą. Przecina trzy województwa: mazowieckie, podlaskie i warmińsko mazurskie.

Via Baltica to część międzynarodowej drogi E67, która biegnie z Polski przez Litwę i Łotwę do Estonii. W Polsce trasa ma przebieg w ciągu drogi ekspresowej S8 Warszawa – Ostrów Mazowiecki i S61, realizowanej w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023.

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na drodze S61 Jak dojadę - Kolno