1. Strona główna
  2. Informacje
  3. Trasy nad morze – najbardziej zakorkowane miejsca na drogach

Trasy nad morze – najbardziej zakorkowane miejsca na drogach

  1. Anna Kluba
  2. conadrogach.pl
  3. 2022-08-05
Trasy nad morze – najbardziej zakorkowane miejsca na drogach
Sezon urlopów i wakacyjnych wyjazdów w pełni. Warto sprawdzać aktualną sytuację na drodze by nie utknąć w korkach. Zdjęcia: conadrogach.pl
Każdy kto zaplanował urlop nad morzem i planuje wyjazd w weekend tj. w dniach „zmiany turnusów” musi liczyć się z korkami na głównych arteriach dojazdowych do nadmorskich kurortów. Na głównych trasach nad morze takich jak: autostrada A1, drogi ekspresowe S3, S7 i S6 oraz krajowych DK11 i DK10 jedzie się w weekendy dużo wolniej niż normalnie. Gorzej podróżuje się też w samych wypoczynkowych miejscowościach. Gdzie w drodze nad morze największe korki? Jak ominąć korki nad morze? Gdzie zapłacimy za autostrady?

Upalna pogoda i czas urlopów zachęca do wyjazdów nad Bałtyk. Planując wyjazd na wypoczynek warto wcześniej sprawdzić trasy dojazdowe nad morze. Może się bowiem okazać, że na drodze z uwagi na duży ruch lub prowadzone prace remontowe, napotkamy utrudnienia i długie korki. Sprawdzamy gdzie najczęściej tworzą się korki na autostradach, drogach ekspresowych i krajowych.

Autostrada A1 – korki przy bramkach koło Gdańsku

Zatory na głównych drogach Pomorza to w wakacje chleb powszedni. Korki przed bramkami autostrady A1 w Rusocinie, na obwodnicy Trójmiasta są pewne. Przyczyną niemal zawsze jest olbrzymi ruch turystyczny.

Utrudnienia w ruchu na całej autostradzie A1

Autostrada A1 – obwodnica Łodzi i okolice bramek z poborem opłat

Olbrzymie natężenie ruchu jest zawsze na obwodnicy Łodzi. To tu krzyżują się główne trasy szybkiego ruchu: autostrady A1, A2 oraz droga ekspresowa S8. Korkuje się zazwyczaj Wschodnia Obwodnica Łodzi w ciągu autostrady A1. Przejazd częścią trasy A1 w okolicach Łodzi i dalej na południe jest darmowy.

W długiej kolejce aut możemy postać również na bramkach wjazdowych i wyjazdowych autostrady A1 Toruń – Gdańsk. Korki przed bramkami tworzą się zarówno w soboty jak i w niedziele. Przypominamy, że północny odcinek autostrady A1 z Rusocina (Gdańsk) do Nowej Wsi (Toruń) jest płatny.

Opłaty za przejazd autostradą A1

Bramki na autostradzie A1, tu w wakacyjne weekendy tworzą się korki

Bramki na autostradzie A1, tu w wakacyjne weekendy tworzą się korki. Zdjęcia: GTC


Chcąc uniknąć stania w korkach na A1, można skorzystać z okolicznych dróg - najczęściej jest to DK91 lub wojewódzka i zjechać lub wjechać na autostradę na kolejnym Punkcie Poboru Opłat.

Przy dużym ruchu w korkach postoimy na DK91 przechodzącej przez Gdańsk.

Utrudnienia na DK91


S6 – obwodnica Trójmiasta

Utrudnienia i korki na drodze S6, obwodnicy Trójmiasta, wynikają z dużego ruchu i pracami budowlanymi w Gdyni i na zachód w stronę Lęborka. Od kilku lat trwa tu budowa drogi ekspresowej S6 zwanej na tym odcinku Trasą Kaszubską.

Aktualne utrudnienia w ruchu na drodze ekspresowej S6

Na utrudnienia musimy tez uważać na DK6 w Gdyni. W Redzie trwają roboty związane z budową trasy S6.


S6 i DK6 - okolice większych miejscowości nadmorskich np. Kołobrzeg, Koszalin

Kierowcy mają do dyspozycji ekspresową trasę S6 pomiędzy Goleniowem koło Szczecina a Koszalinem. Z utrudnieniami musza się liczyć w okolicach Kołobrzegu, gdzie trwają gwarancyjne prace remontowe.

Ekspresowa S6 Kołobrzeg – Ustronie z jedną jezdnią. Prace gwarancyjne


Docelowo trasa S6 Szczecin - Koszalin - Słupsk - Gdańsk będzie wygodną arterią drogową wybrzeża

Docelowo trasa S6 Szczecin - Koszalin - Słupsk - Gdańsk będzie wygodną arterią drogową wybrzeża. Zdjęcia: GDDKIA

Natomiast w okolicach Koszalina trwa budowa obwodnicy Sianowa. Zresztą w Koszalinie chcąc jechać dalej, w kierunku Słupska, trzeba zjechać na „starą” drogę krajowa nr 6. Dalsza podróż to przejazd, niezbyt dobrej jakości drogą, przez mniejsze i większe miejscowości, gdzie przy dużym natężeniu wakacyjnego ruchu tworzą się lokalnie korki.

Wszystkie utrudnienia w ruchu na DK6

 

DW216 – korki na Hel

Przez Hel prowadzi jedna, główna trasa – droga wojewódzka nr 216. Przy dużym natężeniu ruchu poruszamy się tu bardzo wolno. W niektórych miejscach tworzą się korki. Najczęściej trasa korkuje się już na samym początku wlotu na półwysep tj. na rondzie we Władysławowie, gdzie krzyżują się dwie drogi prowadzące na Hel tj. DW216 (prowadząca od strony Gdyni i DW215 od strony zachodniego wybrzeża. Rondo można spróbować ominąć wjeżdżając wcześniej na drogi lokalne.

 

Droga ekspresowa S7 – dojazd do Trójmiasta

Droga ekspresowa S7 prowadzi już niemal od Płońska (woj. mazowieckie) przez woj. warmińsko-mazurskie do Gdańska. Docelowo ekspresówka połaczy Gdańsk z Warszawą i dalej z Krakowem. W wakacje, przy dużym ruchu może blokować się zjazd z S7 na S6 - obwodnicę Trójmiasta.

Wszystko o inwestycjach na S7

Droga ekspresowa S3 – autostrada A6 na wysokości Szczecina

Droga ekspresowa S3 i jej kontynuacja – autostrada A6 w okolicach Szczecina to kolejny czerwony punkt na mapie dróg dojazdowych nad Bałtyk. Niemal co weekend tworzą się tu korki. Od pewnego czasu, po oddaniu węzła Szczecin Kijewo sytuacja uległa poprawie, bo nie ma już utrudnień w ruchu z powodu prac budowlanych.

Sprawniejsza droga nad Bałtyk. Węzeł Szczecin Kijewo na A6-S3 w pełni otwarty

Rozbudowany węzeł Szczecin Kijewo na S3-A6, kierowcy korzystają z niego od czerwca 2021 r

Rozbudowany węzeł Szczecin Kijewo na S3-A6, kierowcy korzystają z niego od czerwca 2021 r. Zdjecia: GDDKIA

W weekendy, przy większym ruchu, lepszym rozwiązaniem jest korzystanie z dróg wojewódzkich. na których nie są prowadzone roboty drogowe i gdzie jest mniejszy ruch. Pojedziemy może wolniej ale jest mniejsze prawdopodobieństwo, ze utkniemy w korku, bez możliwości zjazdu.

Wszystkie utrudnienia na trasie ekspresowej S3DK3 przez Międzyzdroje do Świnoujścia

Stara droga krajowa nr 3 jest w trakcie rozbudowy lub budowy nowym śladem drogi ekspresowej S3. Gotową ekspresówką mamy pojechać w 2024 r.

Tak wygląda budowa drogi S3 do Świnoujścia

Zanim to nastąpi, musimy uważać na korki, szczególnie w weekendy. Przypominamy, że z budową nowej drogi związane są utrudnienia i ograniczenia w ruchu.

Aktualne utrudnienia w ruchu na DK3

Budowane odcinki drogi ekspresowej S3 na trasie Szczecin - swinoujście

Budowane odcinki drogi ekspresowej S3 na trasie Szczecin - Świnoujście. Mapa: GDDKIA


S11 i DK11 z Górnego Śląska nad Bałtyk

Droga ekspresowa S11 połączy w przyszłości Kołobrzeg i Koszalin z Poznaniem i dalej aglomeracją górnośląską. Na terenie woj. zachodniopomorskiego realizacja tej trasy jest już dość zaawansowana, w ostatnich latach została oddana obwodnica Szczecinka i odcinek wspólny z S6 i S11 od Kołobrzegu do Koszalina. Od 2020 roku w realizacji projketuj i buduj są trzy odcinki S11 między Koszalinem i Bobolicami, o łącznej długości 48 km i wartości 1,5 miliarda złotych.

Trasa S11 nad morze. Trwa układanie nawierzchni na odcinkach Koszalin - Bobolice

Zanim jednak ekspresowa S11-ka zapewni komfortową podróż na polskie morze, musimy korzystać z drogi krajowej nr 11. Trasa prowadzi przez liczne miejscowości i w wielu miejscach jest wąska i niedostosowana do dużego natężenia ruchu. W wakacyjne weekendy podróż DK11 może potrwać dłużej niż poza sezonem. 

Aktualne utrudnienia na drodze krajowej nr 11

Autostrada A4

Kierowcy zmierzający nad Bałtyk z południa kraju muszą uważać na korki na autostradzie A4. Trasa A4 najczęściej zakorkowana jest na obwodnicy Krakowa oraz w okolicach Wrocławia i dalej na zachód w stronę Legnicy, gdzie A4 łączy się z drogą S3.

Wszystkie utrudnienia w ruchu na autostradzie A4

Zatory tworzą się też w woj. opolskim gdzie trwa remont odcinka przy granicy z woj. śląskim.

Prace remontowe prowadzone są też w Mysłowicach na koncesyjnym odcinku A4 Katowice – Kraków.

Aby ominąć korki na A4 można pojechać alternatywną trasą w ciągu drogi krajowej nr 94 lub drogami wojewódzkimi.

 Opłaty na autostradach. Na jakich odcinkach A4 jest płatna? Ile za przejazd A4?

Autostrada A4 Wrocław - Legnica to wąskie gardło na mapie sieci drogowej

Autostrada A4 Wrocław - Legnica to wąskie gardło na mapie sieci drogowej. Zdjecia: GDDKIA

 

 

 

Podziel się:
AKTUALNOŚCI
ZOBACZ PODOBNE
Zobacz również Utrudnienia na autostradzie A1 Utrudnienia na autostradzie A2 Jak dojadę - Gdańsk Jak dojadę - Gdynia