1. Strona główna
  2. S1 Pyrzowice – Podwarpie

S1 Pyrzowice - Podwarpie

  1. Michał Zawadzki
  2. conadrogach.pl
  3. 2019-07-18
S1 Pyrzowice - Podwarpie
Dobudowa drogi ekspresowej S1 Pyrzowice - Podwarpie. Zdjęcia: czerwiec 2019 r.
Budowa drogi ekspresowej S1 na odcinku Pyrzowice - Podwarpie to bardzo ważna inwestycja nie tylko dla województwa śląskiego, ale również dla województw ościennych. Trasa komunikuje lotnisko w Pyrzowicach z autostradą A1 i siecią dróg ekspresowych. Obecnie trwa dobudowa drugiej jezdni na wspomnianym odcinku. To kolejny krok do powstania pełnego przebiegu drogi S1 od Pyrzowic do Zwardonia. Brakuje jeszcze ekspresowego fragmentu S1 Mysłowice - Bielsko Biała i obwodnicy Węgierskiej Górki.

Jesienią 2018 roku podpisano umowę z konsorcjum firm Rubau Polska i Construcciones Rubau z Hiszpanii. Prace mają zakończyć się w kwietniu 2021 r. i wyniosą 121,8 mln zł. Zadanie obejmuje dobudowę drugiej jezdni drogi ekspresowej S1 na odcinku węzeł „Lotnisko” – Podwarpie. Długość odcinka to ponad 9,7 km.


Po zakończeniu prac powstanie dwupasmowa jezdnia z pasem awaryjnym. Wybudowanych zostanie sześć obiektów inżynierskich w ciągu budowanej jezdni (5 wiaduktów i most) i urządzenia ochrony środowiska. Na węźle Mierzęcice dobudowane zostaną pasy włączeń i wyłączeń, a istniejące odcinki łącznic dostosowane do nowej jezdni. Przebudowany zostanie układ dróg dojazdowych, system odwodnienia drogi i kanalizacji deszczowej. Wykonawca zainstaluje bariery ochronne oraz ekrany akustyczne.

Mapa odcinka drogi ekspresowej S1 Pyrzowice - Podwarpie na którym powstaje nowa jezdnia. Mapa: GDDKIA

Mapa odcinka drogi ekspresowej S1 Pyrzowice - Podwarpie na którym powstaje nowa jezdnia

 

Realizowana dobudowa jezdni to kolejny etap prac na S1 Pyrzowice - Podwarpie. Przypominamy, że w latach 2005 - 2006 zrealizowano jednojezdniowy odcinek drogi S1 między węzłami Podwarpie i drogą wojewódzka nr 913 stanowiący dojazd do lotniska w Pyrzowicach, natomiast w latach 2010 – 2012 wybudowany został dwujezdniowy odcinek drogi S1 od węzła Pyrzowice na autostradzie A1 do węzła Lotnisko (z węzłem Lotnisko) na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką 913.


Droga S1 stanowi ważne połączenie w sieci drogowej Polski (trasa Pyrzowice – Zwardoń), jak również w VI europejskim korytarzu transportowym. Zrealizowanie budowy drugiej jezdni, na odcinku pomiędzy węzłami Lotnisko i Podwarpie usprawni komunikację, bedzie bezpieczniej i bardziej komfortowo. 

Podziel się:

Powiązane z "S1 Pyrzowice – Podwarpie":

droga ekspresowa S1 Bielsko-Biała (woj. śląskie) Pyrzowice (woj. śląskie) śląskie
Obwodnica Oświęcimia obwodnica Żywca S1 Mysłowice - Bielsko Biała S1 obejście Węgierskiej Górki S52 Bielsko-Biała - Kraków A1 Częstochowa - Pyrzowice Mapa autostrada A1 A1 Łódź - Częstochowa A4 Katowice - Kraków A4 Wrocław - Katowice obwodnica Częstochowy obwodnica Pawłowic
POPULARNE W CONADROGACH.PL